ASTROLOGIA

teorie astro

Opisy technik i symboli astrologicznych

Motto: Nic nie jest pewne, ale trzeba zrobić wszystko, aby się upewnić.
 

2015-10-17 Kałuski Bogusław
Horoskop. Schematy i fakty w astrologii

Opis historyczny to albo opis wydarzeń, opis faktów, albo czyjaś relacja o tym, jak on te wydarzenia odbierał, przeżywał. Opis historyczny może być zwięzły i zawierać tylko najistotniejsze elementy.

Np. "Wtedy pod ratuszem zatrzymał się samochód, wysiadła z niego kobieta i weszła do budynku." Lub może być bogaty: "Wtedy pod nowym ratuszem, na środku ulicy zatrzymał się mały biały samochód, wysiadła z niego elegancko ubrana kobieta około czterdziestki i szybkim krokiem weszła po schodach do budynku. Widziałem ją z kawiarni znajdującej się na wprost ratusza. Moją uwagę zwrócil jej jaskrawo zielony kostium. To był ktoś nie stąd." - Tych szczegółów w opisie przeszłości może być dużo więcej. Pomyślmy o naszych wspomnieniach. Gdy są żywe, to zawierają faktycznie miliony szczegółów. Kolor oczu, kolor ubrań, kolor mebli, ton głosu, szum ulicy, stan pogodny, atmosfera polityczna wspominanych czasów, moda itd.

Opis astrologiczny nie ma charakteru opisu historycznego lecz jest opisem schematu. Nie zawiera szczegółów.

Opis astrologiczny jest jak geometryczny opis kuli, która w rzeczywistosci może być jak piłka, albo jak balon, albo jak globus.

Albo jest jak plan lekcji. Powiedzmy plan lekcji matematyki, albo lekcji muzyki, albo prac ręcznych. Plan lekcji to schemat, ktory trzeba wypełnić działaniami uczniów i nauczyciela. Gdy rozmawiamy o dziecku i mówimy "lekcja", to najczęściej skojarzymy to ze szkołą. Ale przecież równie dobrze można się nauczyć rachunków od dziadka, grać na pianinie od cioci, a prac ręcznych na wakacjach u wujka na wsi, co pokazuje, że schemat może być bardzo różnie realizowany. Człowiek dorosły może się uczyć przez podjęcie dodatkowej nauki w zorganizowanej celowo instytucji albo może poszerzyć wiedzę i umiejętności wchodząc głęboko w jakieś hobby. 

Opis astrologiczny można też porównać z rozkładem jazdy. Komuś może się "rozkład jazdy" kojarzyć z zielonymi pociągami, a komuś innemu z kolejką do kasy biletowej. - Komuś może się "lekcja" kojarzyć z nagrodą za wyniki, a komuś innemu z niezrozumiałymi zadaniami. - Widzimy, że dopiero gdy astrologiczna wypowiedź przejdzie test realizacji w życiu, to można ją zreferować (opowiedzieć retrospektywnie) jako historię z faktami i z pełnią szczegółów.

Pochopność myślenia sprawia zwykle, że klienci, słysząc wypowiedzi astrologów, spodziewają się, że stanie się to, co właśnie im się z tymi wypowiedziami kojarzy. Także astrolodzy mylą „schematyczne” wypowiedzi astrologiczne, jakich używają z książek czy w ogóle z tradycji, ze swoimi prywatnymi przykładami, jakie wymyślają i podają dla ich zrozumienia, i sugerują klientom, że "coś takiego" się wydarzy w ich życiu. A to może być co najwyżej coś podobnego do przykładu, coś w takim stylu. Gdy astrolog mówi o szczegółach, staje się jasnowidzem – być może prawdziwym ale być może urojonym - i wtedy narzuca klientowi, co on ma robić. Jasnowidzenie w każdym przypadku jest związane z momentem wypowiedzenia. Sytuacja może się jednak zmienić i wtedy obraz jasnowidza również. Klient zaś, stosując taki sposób myślenia, sam sobie zawiązuje pęta na myślach i wyobraźni.

Czy to jest wypowiedz przeciw astrologii? - To jest wypowiedz przeciw naiwności i automatyzmowi. To jest wypowiedz na rzecz schematów (tu: astrologicznych - bo są też schematy medyczne czy psychologiczne itp.), które mogą być porządkujące, wyjaśniające oraz inspirujące, a więc wspierające życie. W życiu wypełniamy dni szczegółami i te nadaja życiu smak. Ale zważmy, że schematy - idee - nadaja życiu wielkość!

Klient opisuje fakty ze swego dotychczasowego życia i stawia pytania. Astrolog wskazuje na zasady (znowu: schematy), które mogą tłumaczyć, dlaczego coś tak się stało oraz że jest prawdopodobne, że działania jakiegoś typu mogą się wydarzyć, albo jako częściowe powtórzenie tego, co już miało miejsce, albo jako coś względnie nowego w życiu.

Pamiętajmy: trzeba odróżniać różne typy opisów.
 

zob. też: Czy astrolog jest podobny do fotografa lub architekta?
http://astrologia.kaluski.net/planety.php?id=1017

na górę