ASTROLOGIA

teorie astro

Opisy technik i symboli astrologicznych

Motto: Nic nie jest pewne, ale trzeba zrobić wszystko, aby się upewnić.
 

2015-11-08 Kałuski Bogusław, Schubert-Weller Christoph
Horoskopy. Rekomendacje astrologicznych książek w języku niemieckim

Tendencją ostatnich lat jest globalizacja i scjentyzacja (unaukowienie) wiedzy, a jednym ze skutków jest to, że, aby być zorientowanym na bieżąco,  trzeba czytać i pisać albo w językach już dotąd silnie rozpowszechnionych albo / i używanych w regionach aktualnie dynamicznych. Katastrofy dziejowe Polski ograniczały lub nawet przerywały publikowanie w języku narodowym. Część twórców publikowała w języku zaborców, co umożliwiało im przetrwanie i rozwój, jednak ostatni zaborca – sowiecki - uniemożliwiał astrologom publikowanie jakiejś znaczącej ilości tekstów w jakimkolwiek języku na obszarze totalitarnej władzy. Rozwój i katastrofy państw obszaru niemieckojęzycznego nie doprowadziły do takich (zwłaszcza długotrwałych) luk i zapaści rozwojowych, jak miało to miejsce w niechlubnej PRL.

Nie jest to jednak w dziejach świata czymś nowym. Jeżeli chodzi o Europę, swego czasu pisma antycznych filozofów zostały zniszczone na całym kontynencie, a ocalały wśród uczonych arabskich oraz w klasztorach na wyspach brytyjskich. Stamtąd zostały na nowo wprowadzone do kultury europejskiej, której były i są zasadniczym rysem.

Państwo niemieckie, w swojej, mówiąc oględnie, Ostpolitik, a dosadniej, w swoim Drang nach Ost, a szczególnie przez wchodzenie w koalicje z innymi naszymi sąsiadami, wywierało katastrofalny wpływ na państwo polskie i do dzisiaj wiele osób ostrożnie, krytycznie czy nieufnie patrzy na postawę i działania RFN. Jednak w języku niemieckim, używanym nie tylko w Niemczech lecz także w Austrii i Szwajcarii, wobec braku długiej przerwy rozwojowej, była i jest przechowywana oraz rozwijana tradycja astrologiczna, co dla nas dzisiaj może być fachowym wsparciem. Wiedza jest czymś neutralnym – dobre lub złe jest to, jak i po co się ją stosuje.

Jak już pisałem, aktualnie biznes wydawniczy trwa w obrębie poszczególnych języków, a ilość tłumaczeń na inne języki zmniejszyła się radykalnie:
Zob.: Książki astrologiczne na rynku polskim
Książki astrologiczne pisane po polsku oraz książki tłumaczone na polski
O sytuacji na rynku książek i czasopism astrologicznych oraz o tle historycznym i planetarnym  
http://astrologia.kaluski.net/planety.php?id=972

Z tego względu pozostaje czytanie w takich językach, które są używane przez dużą liczbę autorów i czytelników. Język polski używany jest w Polsce. - Język angielski używany jest nie tylko przez około 350 mln ludzi jako język narodowy kilku krajów angielskojęzycznych, ale także jako język główny wpływowej prasy zachodniej (i nie tylko), a wreszcie jako język wykładowy uczelni praktycznie we wszystkich krajach, które chcą przyciągać studentów z całego świata (studia i nawiązane w czasie studiów kontakty są traktowane są jako wstęp do gospodarczej wymiany międzynarodowej). - Język niemiecki jest językiem około 90 – 100 mln osób jako język narodowy w Niemczech i Austrii, a częściowo także w Luxemburgu i Szwajcarii, a więc w krajach zamożnych i silnych astrologicznie.

Dla koleżanek i kolegów astrologów znających język niemiecki przygotowaliśmy listę książek w języku niemieckim. Część wymienionych pozycji przeczytałem i mogę je rekomendować osobiście, a część poleca dr Christoph Schubert-Weller, praktykujący astrolog, autor wielu książek i artykułów, przewodniczący DAV (Związku Astrologów Niemieckich) w latach 2005 - 2011.

Christoph Schubert-Weller jest przedstawicielem astrologii klasycznej, co oznacza, że nie jest to ani astrologia tradycyjna, ani psychologiczna, ani karmiczna, lecz trend środkowy, najliczniej uprawiany w Niemczech. Bardziej precyzyjne jest używane często określenie „zrewidowana klasyka”. Reprezentatywnym przykładem będzie książka:
Christoph Schubert-Weller, Kombination und Synthese. Die Kunst der Horoskopdeutung.

Zaznaczam jednak, że praktycznie wszyscy astrolodzy na świecie (w poszczególnych kręgach kulturowych) stosują mniej więcej te same techniki, natomiast jest ewidentne, że jedni wyciągają na tej podstawie mniej, a drudzy bardziej radykalne wznioski, albo przynajniej stosują mniej lub bardziej mocne słowa. Oznacza to, że samo zapoznanie się z litanią technik, stosowanych przez danego astrologa, nie wystarczy do rozpoznania typu astrologii jaki stosuje. Potrzebne jest czytanie większej ilości książek, w tym takich, w których podawane są schematy interpretacyjne, a także artykułów w prasie astrologicznej, w której omawiane są konkretne horoskopy. Najlepiej jest także wziąć udział w kongresach oraz wykładach i szkoleniach, bo wtedy poznaje się „mniej ostrożne” niż w publikacjach wypowiedzi interpretacyjne astrologów – inna sprawa, czy takie „odważniejsze” wypowiedzi są typowe dla danej szkoły, czy tylko dla temperamentu myślowego i komunikacyjnego danego astrologa.

Na rynku niemieckim ukazało się około tysiąca fachowych książek astrologicznych (nie liczę  równie licznych książeczek powtarzających podstawowe opisy znaków Zodiaku itp.). Celem poniższego wyboru jest przedstawienie tak niewielkiej listy, aby te  pozycje były do przeczytania przez człowieka pracującego. Są to, z jednej strony, pozycje doniosłe, a z drugiej, przydatne teoretycznie i praktycznie dla astrologów uprawiających różne typy astrologii.

Spora część wydanych tytułów jest dostępna w obrocie książek używanych. Czasem warto poczekać aż pojawi się tańszy egzemplarz.

Warto sprawdzać na http://www.zvab.com
Das ZVAB - Zentrales Verzeichnis Antiquarischer Bücher - ist seit 1996 das Online-Antiquariat für deutschsprachige Titel.

Link księgarni internetowej brytyjskiej podałem w:
Rekomendacje astrologicznych książek obcojęzycznych
http://astrologia.kaluski.net/planety.php?id=930

Na stronie http://books.google.com/   można przeczytać obszerne fragmenty po włączeniu opcji "częściowy podgląd". Dużo więcej jednak książek mogą podglądać Amerykanie niż reszta świata, która, nie mając amerykańskiego IP, ma często podgląd wyłączony.

Na wszystkich stronach, gdzie sprzedaje się książki, niektórzy sprzedawcy mają zawyżone  ceny dostaw do Polski czy Europy Środkowo-Wschodniej, więc po prostu trzeba szukać innych. Ale najpierw trzeba sprawdzić, czy samemu prawidłowo podaje się swoją lokalizację. Aby otrzymać prawidłową wycenę kosztów dostawy, trzeba w opcjach podawać swoją właściwą lokalizację.

Poniżej zamieszczam fragmenty korespondencji w języku niemieckim, ponieważ tak czy owak rekomendacja skierowana jest do astrologów będących w stanie czytać po niemiecku.

Mam nadzieję, że koleżanki i koledzy mają kontakty z astrologami angielsko-, francusko-, czy hiszpańskojęzycznymi, posiadającymi metodologiczny przegląd uprawianych kierunków astrologii i doczekamy się kolejnych rekomendacji wartościowych książek na tamtejszych rynkach wydawniczych.
 

[…] Anbei mit ein paar Ergänzungen [zu Deinen Vorschlaegen] die schmale Empfehlungsliste. […]

Standortastrologie (allgemein)
Steve Cozzi: Die Astrologie des Standortes und ihre Bedeutung im Geburtshoroskop. Mössingen (Chiron) 1993.


Karmische Astrologie
Irène Andrieu: Karma im Horoskop. Die Deutung von Mondknoten, rückläufigen Planeten und Karmaregenten. München (Hugendubel) 1989.
Judy Hall: Die karmische Reise. Geburtshoroskop, Karma und Reinkarnation. Wettswill (Astrodata) 1992.
Raymond A. Merriman. Astrologie der Entwicklung. Karma, Bewusstsein und die Entfaltung der Seele. Tübingen (Chiron) 2013.
Dane Rudhyar: Esoterische Astrologie. Zwölf kosmische Gaben, zwölf kosmische Prüfungen, zehn kosmische Chancen. Tübingen (Chiron) 2005.

Beruf, Karriere
Jürgen Wiering: Astrologie und Beruf. Berufs- und Unternehmensberatung mit Hilfe der Astrologie. Wettswil (Astrodata) 1994.

Mundanastrologie
Bernhard Firgau: Praxisbuch Mundanastrologie. Tübingen (Chiron) 2007.

Börsenastrologie
Raymond A. Merriman: Merriman über Marktzyklen: Die Grundlagen. Köln (MMA Europe) 2007.
Raymond A. Merriman: Die astrologischen Grundlagen für das Timing der Finanzmärkte. Zürich (MMA Europe, Astrodata) 2010.

Prognose (allgemein)
Bernadette Brady: Lehrbuch der astrologischen Prognose. Transite – Progressionen – Finsternisse. Tübingen (Chiron) 2010.
Babs Kirby / Janey Stubbs: Solare und Lunare. Die Deutung von Jahres- und Monatshoroskopen. Hamburg 1993.
 

[Ausserdem:]

Ali Ben Ragel: El Libro Conplido en los Judizios de las Estrellas. Barcelona 1997 (zuerst arab. XI. Jahrhundert).

Hajo Banzhaf, Anna Haebler: Schlüsselworte zur Astrologie. München (Hugendubel) 1994. - Dieses Buch beschreibt alle astrologischen Konstellationen und deren Bedeutungen.

Udo Becker: Lexikon der Astrologie. Freiburg / Brsg. 1981. - Astrologie, Astronomie und Kosmologie, ein Klassiker unter den astrologischen Lexika.

Bernadette Brady: Astrologie zwischen Chaos und Kosmos. Schicksal, freier Wille und die Ordnung des Lebens neu gesehen. Tübingen (Chiron) 2008.

David Cochrane: Astrology for the 21st Century. Gainsville FL (USA) 2002 - Astrology for the 21st Century is an exciting journey through many astrological traditions that culminates in a new synthesis. [english]

Anita Cortesi: Kinder-Horoskope deuten und verstehen. Astrologie als Schlüssel zum Kinderherzen. Freiburg im Breisgau 1997. - Sämtliche Faktoren des Kinderhoroskops werden ausführlich erläutert und gedeutet. Besonders wichtige Anlagen und Anliegen werden dabei aus der Sicht des Kindes beschrieben.

Ruediger Dahlke: Krankheit als Symbol. Ein Handbuch der Psychosomatik. Symptome, Be-Deutung, Einlösung. München (Bertelsmann)  1996. - Wer die Krankheitssymptome versteht, kann die Bedeutung der Krankheit entschlüsseln

Rafael Gil Brand: Lehrbuch der klassischen Astrologie. Mössingen (Chiron) 2000. - Ein umfassendes Handbuch der klassischen Astrologie. Ein besonderes Augenmerk legt der Autor auf die in Vergessenheit geratenen Deutungselemente.

Nicolaus Klein, Rüdiger Dahlke: Das senkrechte Weltbild. Symbolisches Denken in astrologischen Urprinzipien. München (Hugendubel) 1986. - Die ganze Welt lässt sich mit Hilfe der Prinzipien der Tierkreiszeichen beschreiben und aufschlüsseln. Das Buch beflügelt das Nachdenken über Astrologie und Welt und ist zugleich gute Anregung für selbsttätiges Deuten.

Dieter Koch: Kritik der astrologischen Vernunft. Eine Klärung des Anspruchs der Astrologie. Antworten der Astrologie an ihre Kritiker. Frankfurt/Main (Verlag d. Häretischen Blätter). 2., überarb. u. stark erw. Aufl. 2001. - Vom Verhältnis zwischen Astronomie und Astrologie und der Frage, wie Astrologie funktioniert.

William Lilly: Christliche Astrologie, Buch 1 und Buch 2, Chiron Verlag, Tübingen 2007, ISBN 978-3-89997-144-6 (zuerst engl., London 1647).
William Lilly: Christliche Astrologie, Buch 3, Chiron Verlag, Tübingen 2008, ISBN 978-3-89997-166-8 (zuerst engl., London 1647).

Peter Niehenke: Kritische Astrologie. Zur erkenntnistheoretischen und empirisch-psychologischen Prüfung ihres Anspruchs. Freiburg / Brsg. (Aurum J. Kamphausen Verlag) 1987 ISBN-10: 359108252X Online bei Volker Schendel [http://www.astrologiedhs.de/html/dissertation.html].

Rainer Öhlschleger: Stichworte zur Horoskopdeutung - Planeten, Zeichen, Häuser und Aspekte. Wettswil (Astrodata) 1996. ISBN 3907029526 – Sehr zu empfehlen für die praktische Arbeit!

Claudius Ptolemaeus: Tetrabiblos. Nach der von Philipp Melanchton besorgten seltenen Ausgabe aus dem Jahre 1553. Moessingen (Chiron) 1995 (zuerst griech. 2. Jahrhundert n. Chr.).

Thomas Ring: Astrologische Menschenkunde. Bände 1 – 4, vor allem Band 3: Kombinationslehre (Praxis der Radixdeutung). Freiburg im Breisgau 1989 (7 Aufl.) (zuerst 1956 ).

Christoph Schubert-Weller: Wege der Astrologie - Schulen und Methoden im Vergleich. Mössingen (Chirin) 1996.
Christoph Schubert-Weller, Kombination und Synthese. Die Kunst der Horoskopdeutung. [podana już wyżej]

Percy Seymour: Astrologie - Beweise der Wissenschaft. Frankfurt a. M. 1992 (zuerst 1988).

Kocku von Stuckrad: Geschichte der Astrologie: Von den Anfängen bis zur Gegenwart. C. H. Beck München 2003; 2007.
http://wiki.astro.com/astrowiki/de/Kocku_von_Stuckrad

Wilhelm Knappich: Geschichte der Astrologie. Frankfurt / Main (Klostermann) 1967; 1988. [Knappich był autorem najlepszym do czasu nowszych opracowań Kocku von Stuckrad]

Fritz Riemann: Lebenshilfe Astrologie. Gedanken und Erfahrungen. Stuttgart 1999 (zuerst 1976).

Alfons Rosenberg: Zeichen am Himmel. Das Weltbild der Astrologie. München (Kösel) 1984 (zuerst 1949).


Zobacz też inne Rekomendacje książek astrologicznych:
http://astrologia.kaluski.net/planety.php?id=885

na górę