ASTROLOGIA

teorie astro

Opisy technik i symboli astrologicznych

Motto: Nic nie jest pewne, ale trzeba zrobić wszystko, aby się upewnić.
 

2019-07-05 Hofman Oscar, Kałuski Bogusław tłumaczenie
Prognoza pogody jako przykład klasycznej metody astrologii horarnej

Przykład typu astrologii.                                                       

Wstęp. – Zdaniem astrologów tradycyjnych, używając astrologii horarnej [hora – łac. godzina] można w sposób jasny i konkretny udzielić odpowiedzi na wiele pytań dotyczących miłości, spraw finansowych, przeprowadzek, nieruchomości, aplikowania w sprawie pracy, zdrowia, pogody, a nawet znaczenia snów. Oscar Hofman, w serii artykułów czasopisma Astrologie Heute, przedstawia kilka elementarnych metod klasycznej astrologii horarnej na przykładach z własnej praktyki. Stosowana jest astrologia 7 planet: Sł., Ks., Me., We., Ma., Jo. i Sa.

W tradycyjnej astrologii zawsze robiono wiele prognoz pogody, jakie w nowoczesnej astrologii prawie zanikły. Częściowo ma to do czynienia z rozwojem naukowej meteorologii, która jest w stanie dość dobrze przewidywać pogodę krótkoterminowo. Tak jest jednak tylko w przypadkach, gdy przewidywana jest pogoda w krótkim czasie, bo jeżeli chodzi o dłuższe okresy czasu, to nauka ma właściwie niewiele do powiedzenia. Metody astrologii horarnej są więc nadal bardzo użyteczne. Gdy z dużym wyprzedzeniem planuje się przyjęcie w ogrodzie, może się to okazać bardzo praktyczne.

Jako że astrologia na wszystkich poziomach jest odzwierciedleniem rzeczywistości, pogoda może być opisywana wprost [bezpośrednio] za pomocą astrologicznych czynników [Faktoren]. Podstawowe jakości, z których zbudowane są energie znaków i planet są następujące: ciepło, zimno, sucho, wilgotno. Ciepły i suchy jest ogień, ciepłe i wilgotne jest powietrze, zimna i sucha jest ziemia, a zimna i wilgotna jest woda. Również planety mogą zostać sklasyfikowane w taki sposób: Słońce i Mars są ciepłymi i suchymi planetami ognia, Księżyc i Wenus są zimnymi i wilgotnymi planetami wody, Merkury i Saturn są zimnymi i suchymi planetami ziemi, a Jowisz jest ciepłą i wilgotną planetą powietrza. One wyrażają więc energię elementów w dynamicznej i ustrukturowanej formie.

Jakości żywołów i planet:

ogień:
ciepło i suchość, Słońce i Mars

powietrze:
ciepło i wilgoć, Jowisz

ziemia:
zimno i suchość, Merkury i Saturn

woda:
zimno i wilgoć, Księżyc, Wenus

Na podstawie tego przyporządkowania jakości można przewidywać pogodę używając astrologii horarnej, a że pogoda jest zawsze bardzo lokalna, to jest więc ważne, gdzie odbywa się to, czego dotyczy pytanie. Gdy klient pyta, jaka będzie pogoda podczas grillparty w jego ogrodzie, to patrzy się na dom 1. i jego władcę, ponieważ dom 1. to „tutaj“. Jeżeli party odbywa się nie u klienta, lecz w restauracji, to wtedy właściwym sygnifikatorem jest władca restauracji, a więc domu 5. A gdy ktoś pyta - „czy podczas naszego wędrowania podczas urlopu we Francji nie będzie za dużo padać?“ - to ważny jest władca domu 9., tj. zagranicy. Ponieważ horoskop horarny zestrojony jest zawsze i dokładnie z pytaniem, to pokazuje dokładnie, jak suchy czy wilgotny będzie ten wędrowny urlop. Gdy urlop będzie częściowo suchy i częściowo wilgotny, horoskop też może to wskazać, np. gdy władca domu 9. jest w znaku wodnym, a ogniste Słońce w Lwie w domu 9.

Praktyczna metoda interpretacji jest prosta. Gdy odnaleziony zostanie właściwy sygnifikator, patrzy się jakie są jakości jego znaku i to dostarcza pierwszego, ogólnego opisu. Nie odgrywa roli, jaka jest natura żywiołu signifikatora – chodzi o znak. Ten ogólny opis może zostać zmodyfikowany na podstawie (posiadających małe orby) aspektów do sygnifikatora, do planet w domu istotnym dla sprawy i do dyspozytora sygnifikatora. Przy tych czynnikach modyfikujących ważna jest zarówno ich natura żywiołu jak też ich tło znakowe i w ten sposób możliwe są dość subtelne opisy.

JAKA BĘDZIE POGODA PODCZAS PRZYJĘCIA?

Dobrym przykładem jest pytanie jednej z moich klientek: jaka będzie pogoda podczas przyjęcia, które ona organizuje dla rodziców. Przyjęcie to będzie miało miejsce częściowo na zewnątrz, w ogrodzie restauracji. Ważnym jest tu, że restauracja znajduje się w pobliżu domu jej rodziców, bo w ten sposób można pytanie dostosować: jaka będzie pogoda u moich rodziców w dniu przyjęcia? Patrzymy więc nie na władcę domu 5. (restauracja, uczta), lecz na władcę domu 4., ponieważ dom 4. jest domem korzeni rodzinnych, jest miejscem gdzie mieszkają rodzice. A właśnie chodzi o „gdzie“, o miejsce.

Dane powyższego horoskopu: 14.07.2011, godz. 00.23 LT, 22.23 GT, Gorinchem, Holandia, domy Regiomontanus.

[Horoskop taki stawiany jest na moment wypowiedzenia pytania i na miejsce, gdzie znajduje się astrolog.]

Powyżej horoskop z 7 planetami, a poniżej, dla porównania, ten sam horoskop z 12 planetami.

Władcą domu 4. jest Księżyc, znajdujący się w Koziorożcu. Wodna natura Księżyca, sygnifikator miejsca zamieszkania rodziców, nie jest tutaj ważna, ponieważ chodzi o tło, a mianowicie o pogodę. Księżyc znajduje się w zimnym i suchym znaku Koziorożca, stąd wniosek, że będzie zimno i sucho. Ważnym jest rozumieć, że taki opis jest zawsze zrelatywizowany, tzn. że będzie zimniej i bardziej sucho niż jest to standardowo latem w Holandii, gdzie odbędzie się przyjęcie. A więc to wygląda dobrze: pogoda będzie trochę chłodna, ale nie będzie padać, a to byłoby największym problemem. Księżyc tworzy trygon do Jowisza (ciepło i wilgotno) w Byku (zimno, sucho), a więc to niczego nie zmienia.

Mokra Wenus, w 12. stopniu, w mokrym Raku, już nie znajduje się w domu 4., ponieważ używamy orb 5 stopniowych przed narożnikiem domu (Regiomontanus), a zatem Wenus nie wpływa na pogodę. Dyspozytorem Księżyca, mogącym modyfikować opis pogody, jest zimny i suchy Saturn w wilgotnym i ciepłym znaku Wagi, a w takim układzie czynniki te się wzajemnie równoważą.

Faktycznie, pogoda podczas przyjęcia pozostała sucha, chociaż nieco dalej było widać wiele zagrażających chmur.  I również to pokazywał horoskop: to mokra Wenus w mokrym Raku, znajdująca się w następnym domu. W sąsiedztwie padało, ale tutaj nie.

* * *


Oryginał powyższego artykułu został opublikowany jako:
Stundenastrologische Praxis
Wettervorhersagen
Oscar Hofman über klassische Methoden in der Stundenastrologie
w: Astrologie Heute, Zeitschrift fuer Astrologie, Psychologie und Zukunftsthemen,  Nr. 196, 2018, Dez. / Jan.
http://www.astrologieheute.ch/index.aspx?mySite=inhalt&heftNr=196
Uprzejmą zgodę na tłumaczenie i publikację w języku polskim wyrazili: Chefredaktor Armando Bertozzi (bzi)
http://www.astrologieheute.ch/index.aspx?mySite=content&contentID=1
oraz autor:  Oscar Hofman

na górę