ASTROLOGIA

teorie astro

Opisy technik i symboli astrologicznych

Motto: Nic nie jest pewne, ale trzeba zrobić wszystko, aby się upewnić.
 

2002-12-03 Gronert Jarosław
Bliźnięta

Należące do jakości zmiennej i żywiołu powietrznego są trzecim znakiem Zodiaku i podobnie jak trzeci dom kosmogramu podlegają planecie Merkury. Zadaniem znaku Bliźniąt jest komunikowanie systemu wartości ustalonego w fazie Byka oraz wzmocnienie impulsu początkowego powstałego w fazie Barana.

Słońce wstępuje w znak Bliźniąt 20 maja. Nasza witalność, siła woli, zdolności twórcze, świadomość podejmowanych działań i poczucie własnej wartości (symbolizowanie w astrologii przez położenie słońca), wyrażać się będą najpełniej przez kategorię informacji, komunikacji, uczucia i nauczania.

By zrozumieć dwoistość Bliźniąt, wyobraźmy sobie dwie ludzkie istoty zrośnięte ze sobą. Czworo oczu i uszu, wielokrotnie więcej informacji z otoczenia. Stąd zrozumiałe staje się przysłowie gadulstwo tej fazy Zodiaku. Dowcipni twierdzą, że Bliźnięta urodziły się ze słuchawką telefoniczną przy każdym uchu. Przecież zadaniem Hermesa - Merkurego było sprawne zbieranie informacji i dalsze ich przekazywanie. Skrzydlaty posłaniec bogów, ,,władca” Bliźniąt, obiecał Zeusowi - Jowiszowi, że nie będzie kłamał, ale też nie będzie mówił zawsze całej prawdy. To wyjaśnia intelektualną ruchliwość, wszechstronność umysłową i słowną żonglerkę przedstawicieli tej fazy Zodiaku.

Dwie pary rąk i nóg Bliźniąt tłumaczą, czemu wykonują one kilka czynności jednocześnie i w dodatku często lepiej niż inni jedną. Przypisywana zaś im ruchliwość bierze się z ciągłego poszukiwania kolejnej osoby, której można coś zakomunikować. Podwójność umysłów, zwłaszcza jeśli są zintegrowane, uzasadnia wszechstronność, szybkość orientacji, sprawność w działaniu logicznym, komunikatywność, intelektualizm, ciekawość świata i ludzi. Bliźnięta często już przy pierwszym spotkaniu zadziwiają zakresem i rozległością wiedzy, a zwłaszcza przeskakiwaniem z tematu na temat.

Jeżeli jednak integracja szwankuje, tj. Bliźniętom trudno dojść do ładu z samym sobą, ujawnia się niedokładność, niedbałość, powierzchowność, brak koncentracji, rozproszenie i plotkarstwo. Bliźnięta uczą się łatwo, można nawet za łatwo kosztem dokładności. Mają mnóstwo zainteresowań i wiele pomysłów, choć na żadnym się specjalnie nie skupiają. Poszukują ciągle nowości w różnych dziedzinach. Ustawicznie porywa je coś ku nowej sprawie, nim pierwsza zostanie doprowadzona do końca.

Mają łatwość nawiązywania kontaktów, wysławiania się w dyskusji. Dostosowują się do każdej sytuacji, w której się znajdą. Znając zmienną naturę urodzonych w dominującej fazie Bliźniąt, nie umawiaj się z nimi wciąż w tym samym miejscu i o tej samej godzinie. Mężczyzna, który ożeni się z kobietą z silnym znakiem Bliźniąt odnajdzie w niej kilka różniących się od siebie żon. Będzie miał jednoosobowy harem i z pewnością nie zazna nigdy nudy. Urozmaiconą, ale i skomplikowaną naturę Bliźniąt oddaje zodiakalny obraz medytacyjny Johfrego. Obie postacie ludzkie, Słońce i Księżyc tłumaczą sam fakt istnienia dualizmu. Szympans z cyrklem i globusem jakże trafnie symbolizuje ich wszechstronną, lecz powierzchowną wiedzę o świecie.


na górę