ASTROLOGIA

teorie astro

Opisy technik i symboli astrologicznych

Motto: Nic nie jest pewne, ale trzeba zrobić wszystko, aby się upewnić.
 

2002-12-08 Gronert Jarosław
Strzelec

Słońce wstępuje w fazę Strzelca 22 listopada. Znak Strzelca należy do żywiołu ognistego i jakości zmiennej. Jest dziewiątym znakiem Zodiaku podlegającym, podobnie jak dziewiąty sektor kosmogramu, planecie Jowisz. Jowisz mający tak naprawdę więcej cech gwiazdy niż planety, jest największym (po Słońcu) ciałem niebieskim naszego układu słonecznego.

Zadaniem Strzelca jest nieustanna ekspansja świadomości oraz nieograniczony rozwój w świecie idei i abstrakcji. Strzelec traktuje życie jako potrzebę poszukiwań wartości uniwersalnych, posiadających znaczenie zawsze i wszędzie. Zagłębia się w tajniki filozofii, religii, metafizyki i symboliki. Niezwykle często cele odległe i abstrakcyjne przedkłada nad praktyczne rozwiązania, znajdujące się w zasięgu ręki.

Swoje podniebne ideały, duchowe inspiracje z pełnym entuzjazmem realizuje w czynach. Swe cele najczęściej osiąga dzięki sile pozytywnego myślenia. Mówi się przecież, że szczęście jest pochodną wiary, a tej mu nigdy nie brakuje. Radosnym optymizmem mógłby obdarzyć cały Zodiak.

Z zapałem poszukuje takiej roli społecznej, w której maksymalna samoekspresja może służyć realizacji społecznie użytecznych celów. Doskonale rozumie, jak warunki społeczne kształtują określone postawy wobec świata.

Znakomicie się czuje przy budowaniu światopoglądu i tworzeniu kodu moralno - etycznego dla całych społeczeństw. Odpowiada mu rola intelektualnego i duchowego opiekuna oraz nauczyciela, potrafiącego swą mądrością i entuzjazmem porwać za sobą uczniów i przekraczać granice ludzkiej wiedzy, aż po nieskończoność.

Stosuje w życiu dewizę: „tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”. Najważniejsze są przecież dla niego szerokie kontakty ze światem, zainteresowanie obcymi kulturami i wymiana myśli. Chcąc dotrzeć dalej niż wypuszczone przez niego strzały, „wybiega” z siebie i w drodze, w pędzie i zmianie pragnie, pełen optymizmu, doświadczyć wszystkiego, a przy tym zachować swą wolność i niezależność.

Prawdziwy Strzelec, żonaty czy wolny, na zawsze pozostaje kawalerem. Bywa i tak, że jeśli nie może być w pobliżu dziewczyny, którą kocha, to kocha tę, która jest w pobliżu. Czasami ilość zastępuje mu jakość. Zdarza mu się, że z rozpędu wyskakuje jak Filip z konopi i w poczuciu całkowitej niewinności dziwi się, że inni się dziwią. Miał przecież jak najlepsze intencje, a tu jak zwykle „troszkę przesadził”.

Zodiakalnego Strzelca symbolizuje centaur - połączenie człowieka z koniem. Kieruje on ku niebu strzałą pod katem 45 stopni, czyli ku najdalszemu z możliwych celów, umożliwiając osiągnięcie maksymalnych rezultatów przy minimalnych stratach energii. Choć często ma głowę w obłokach i strzały śle ku gwiazdom, to stopy (kopyta) pewnie stąpają po ziemi. Potrzebuje nade wszystko przestrzeni do galopowania i celów dla swych strzał.

Wyróżnia się dwie kategorie ludzi z dominującą w kosmogramie fazę Strzelca lub planetą Jowisz. Sylwetka centaura symbolizuje konflikt między naturą zwierzęcia wykorzystującego wyłącznie swą siłę i instynkt, a natura człowieka kierującego się rozumem. Koń reprezentuje siłę, którą jeździec świadomie wykorzystuje, usuwając w razie przeszkody strzałami. Jeżeli jednak zwierzę bierze górę nad jeźdźcem, zwyciężają prymitywne ogniste pasje i ryzykowanie hazardowe działania. Mitologia uczy, że centaury oddawały się pijaństwu, polowaniom, porywały kobiety i nimfy. Jedynie Chiron i Folos odznaczali się mądrością i powściągliwością i byli wychowawcami i nauczycielami wielu herosów greckich, min. Achillesa, Jazona, Asklepiosa, Nestora i in.

Wśród znanych postaci urodzonych ze Słońcem w Strzelcu są: Maria Callas, Bruce Lee, Jimi Hendrix, Tina Turner, Billy Kid, Józef Piłsudski, Charles de Gaulle, Józef Glemp.


na górę