ASTROLOGIA

portrety

Horoskopy znanych osób, państw itp.

2018-05-03 Schneider Mirjam, Kałuski Bogusław tłumaczenie
Horoskop autorki Harrego Pottera - Joanne Kathleen Rowling i jej czarodziejskie światy

Mars trygon Jowisz oraz Węzeł Księżycowy w Bliźniętach akcentują potencjał kariery pisarskiej                           

Historia jej życia jest zajmująca, a kariera fascynująca. Joanne K. Rowling, normalna kobieta i matka, która przez pewien czas nawet pobierała zasiłek socjalny, wypierzyła się na zarabiającą miliony autorkę bestsellerów. Na całym świecie młodsi i starsi czytelnicy pełni zachwytu połykają jej cudowne książki opisujące historię czarodziejskiego ucznia. Harry Potter uczynił ją sławną. Minęło właśnie 20 lat, odkąd została opublikowana pierwsza książka serii. Czas na kilka “magicznych” wglądów.

Powyższe zdjęcie J.K.Rowling z roku 2010 pochodzi z Wikipedii

Droga rozwojowa artystki w sztuce dostosowania się         

Joanne Rowling przyszła na świat w Yate, jako córka inżyniera i laborantki. Po szkole zrobiła dyplom uniwerstecki z filologii francuskiej oraz kultury antycznej [French and Classics]. W jednym z Tweetów potwierdziła, że jej horoskop ma Ascendent Wodnika (zob. przypis 1.), ale nie podała godziny swoich urodzin. Taki Ascendent potrafi zaskakiwać i oznacza coś nieoczekiwanego, impulsywne i spontaniczne akcje, a także zmiany kierunków. Zauważmy, że Uran, jego władca, znajduje się w domu 7. Taka całość wydaje się dobrze pasować do historii życia autorki, której rodzina dwa razy przeprowadzała się w czasie jej dzieciństwie. Po pobycie na studiach w Paryżu, w 1991 roku przeniosła się do Portugalii jako nauczycielka angielskiego. Tam szybko wylądowała w małżeństwie błyskawicznym z pewnym dziennikarzem  (Uran koniunkcja Wenus). Małżeństwo rozpadło się krótko po urodzeniu córki w 1993 roku.

Powyżej radix, czyli horoskop urodzeniowy J.K. Rowling.
Zobacz też: https://www.astro.com/astro-databank/Rowling,_J._K.

J.K. Rowling żyła następnie w Szkocji jako matka wychowująca dziecko w pojedynkę i w czasie gdy pisała Harrego Pottera była uzależniona od pomocy państwa. Jej MC w Strzelcu, a IC w Bliźniętach, z  Jowiszem, jako władcą MC, w domu 4. lub 5. (w domu 5. mógłby wskazywać na książki dla dzieci) odzwierciedla jej talent językowy oraz życzenie, aby zobaczyć świat i być może przeżyć tak fantastyczne przygody, jakie wykreowała w swoich książkach (dodatkowo Księżyc kwadratura Jowisz). Jako dziecko wymyślała historie oraz dużo czytała, co było wspierane przez jej matkę. Mars trygon Jowisz oraz Węzeł Księżycowy w Bliźniętach akcentują potencjał kariery pisarskiej.

Pasujące do tego, co JKR podała w Tweecie są tranzyty 30.12.1990, tj. dnia śmierci jej matki. Tranzytujący Księżyc (prawdopodobnie w 4. domu) w Bliźniętach w stopniu 25. znajdował się w dokładnej opozycji do retrogradującego Markurego, który byłby władcą domu 4. (matka). - Pisarka, której pierwszym miejscem pracy było Amnesty International,  opisywała swój wcześniejszy wizerunek uczennicy jako “inteligentny kwiatek namurkowy” (zaakcentowany znak Panny). [Wyjaśnienie tłumacza obrazowości takiego gatunku. Np. pojedyncze kwiatki rosnące na murze w oddaleniu od innych towarzyszów swego gatunku. Albo inny obraz: Po posiłku panie siedziały na występie murku i czekały na zaproszenie do tańca. Te, których nie proszono do tańca nazywano kwiatkami murkowymi, a wallflower]. - Na tym bazując stworzyła JKR postać należącą do najważniejszych aktorów, czyli Hermine Granger, bliskiej przyjaciółki Harrego Pottera. Jej fikcyjna data urodzenia ma pasującą datę 19.09 [Słońce koniunkcja Księżyc JKR]. Swojej głównej postaci, tj. Harremu, JKR nadała własną datę urodzenia (Słońce w Lwie trygon MC), odpowiednio do przydziału do domu Griffindor, którego symbolem jest lew. Założenie, że Słońce JWR znajduje się w domu 6. wydaje mi się bardziej przemawiające niż gdyby miało być w domu 7., ponieważ ten sposób wyjaśnia się, przez relacje tak wiele płynności weszło do jej okoliczności życiowych (temat dostosowań, zmian, przeprowadzek). Za tym przemawia również to, że JKR nie fundowała sobie przesadnych luksusów i wyraźnie preferuje proste życie. ”Nigdy nie chciała  popisów, lecz normalne życia rodzinne” powiedział o niej jeden z przyjaciół (zob. przypis 2).

Dopiero później przyzwyczaiła się do bogactwa i bez rozgłosu sponsorowała dobroczynne cele. Jej doświadczenie życia w skromnych warunkach z użyciem niewielkiej ilości pieniędzy wskazuje na  dom 6. (praca, codzienność). Trzeba jednak zauważyć, że nawet bez Słońca w domu 7. , ale dzięki 5 planetom w Pannie, relacje i tak odgrywają główną rolę oraz wymagają sporej zręczności w dostosowywaniu się.

Księżyc w Pannie na każdym kroku procesu wzrostu (Księżyc kwadratura Jowisz) musi uwalniać się od zwyczajnych przebiegów, czemu Joanne Rowling prawdopodobnie może dobrze podołać. Jest ona mocną osobowością, jaka dobrze sobie radzi ze zmiennymi warunkami w pracy i otoczeniu. W końcu przecież znalazła drogę do kreatywnego i dającego spełnienie zarabiania na chleb (Słońce w Lwie, w 6.). Jej praca nauczycielki języka (MC w Strzelcu, Jowisz w Bliznietach), też dobrze do tego pasowała.

Uran z Plutonem i Wenus zdają się wskazywać na tendencje do szybkiego wskakiwania w stałe związki, a następnie do równie szybkiego oddalania się. Od roki 2001 Joanna jest jednak szczęśliwa z lekarzem (Neil Murray, dwoje dzieci), a więc wyniosła naukę z pierwszego, “katastrofalnego” małżeństwa, po którym przez jakiś czas utrzymywały się u niej negatywne myśli (“spartoliłam swoje życie” - Uran / Saturn).

Godziny urodzin Joanne i Harry’ego

Pomysł napisania serii książek o przygodach młodego czarodzieja przyszedł jej do głowy w roku 1990 podczas podróży pociągiem z Manchester do Londynu. Dyrekcyjny Merkury (zob. przypis 3) prawie dotarł do koniunkcji z radixowym Księżycem. Natychmiast zaczęła pisać powieść Harry Potter i Kamień Filozoficzny lecz trwało to jeszcze siedem lat zanim nastąpiła publikacja tego pierwszego tomu. Po tym jak manuskrypt został przyjęty przez wydawnictwo, 26.06.1997 tranzytujący Jowisz znajdował się w dumnym trygonie do swej pozycji radixowej, ale znowu trwało to jeszcze chwilkę do ostatecznego przełomu.

Wraz z ukazaniem się 3. tomu w  lipcu 1999 wybuchła na całym świecie gorączka Harrego Pottera. Przebrani w kostiumy fani stali w kolejkach przed księgarniami. Tranzytujący Uran znajdował się wtedy w 16. stopniu Wodnika, a Pluton w 8. stopniu Strzelca. Jeżeli tranzyt Urana przez Ascendent uznamy za znaczący, to u Joanny dawałoby to 21.12 jako godzinę urodzenia. Wtedy MC wypada 11. Strzelca; koniunkcja Plutona opisuje magnetyczne oddziaływanie na publiczność. Gdyby zaś brać pod uwagę czas publikacji pierwszego tomu, to wtedy tranzytujacy Uran znajdował się w 8. stopniu Wodnika, a Pluton w 3. stopniu Strzelca, co odpowiadałoby czasowi urodzin 20.53 z MC prawie 7. Strzelca. Tyle można przypuszczać, jeżeli za punkt wyjścia uznać koniunkcję tranzytującego Urana z Asc. Takie zgrubne ramy czasowe wydają się realistyczne, gdy uwględnimy, że tranzyty Plutona rzucają długie cienie.

Realność, magia i światy ukryte

Bardzo interesujaca w radixie Joanny jest konstelacja złożona z koniunkcji Uran / Pluton w opozycji do Saturna, która z powodu bezpośrednich powiązań z Ascendentem jest ważną częścią jej wewnętrznego świata. Razem z planetami w Pannie podkreśla intelekt, wyczucie realności oraz rozsądek [rozum]. Saturn ma za zadanie unaocznianie nam rzeczywistości [przeprowadzanie jej przed naszymi oczyma], a w radixie JKR znajduje się akurat w znaku fantazji, rozpuszczania i rozmywania granic, co jest jeszcze podkreślone przez trygon do Neptuna. Całościowy obraz aspektów cudownie ucieleśnia rdzeniowy pomysł Joanny Rowling fantastycznego uniwersum Pottera. Obok świata muggolków, a więc obok świata nie-czarodziei, ludzi zwykłych, symbolizowanych przez zodiakalny znak Panny, koegzystuje drugi świat, ukryty, a mianowicie świat czarodziejów i czarownic (Saturn w Rybach opozycja do Plutona i trygon do Naptuna). Świat Pottera musi się bronić nie tylko przed głodnymi władzy i niebezpiecznymi przedstawicielami swego cechu jak Lord Voldemort (Pluton / Saturn), lecz także musi się starać o jak najściślejszą tajemność swej egzystencji (Neptun ze Skorpiona trygon Saturn), ponieważ ujawnienie magicznego świata stanowiłoby dla niego duże zagrożenie (Pluton / Uran / Saturn). - Zob. przypis 5.

Jeżeli spojrzymy na opowieść o Harrym Potterze jako na całość, ze wszystkimi figurami i tłami, rozpoznajemy niezwykłą głębokość wyobraźni Joanny oraz jej zdolność przedstawienia wizji jako  nadzwyczajnie realistycznej (Uran – Pluton w Pannie). Obudziła świat, który jest w sobie zwarty [połączony logicznie] i wiarygodny, w którym w sposób całkiem samo przez się zrozumiały egzystują takie postaci fabularne jak centaury, elfy, koboldy i smoki. W zaostrzony sposób, z pomocą także humoru (Uran), przedstawiony jest kontrast między przedziwnymi, jeżącymi włosy na głowie przebiegami wydarzeń w świecie magicznym, a życiem rodziny  Dursleys wychowującej Harrego. Za pomocą Uran – Saturn  odzwierciedlane są  mieszczańskie cechy rodziny będącej przedstawicielem swojej warstwy społecznej (znowu znak Panny). Młody czarodziej ma tam szczególnie ciężko, ponieważ  Dursleys lekliwie uczepieni są normalności [standardowości] i odrzucają wszystkie niezwykłe, nadzmysłowe i niewytłumaczalne sprawy: Magia…? Pch, bzdury!

Jeszcze bardziej fantastyczne istoty

To, że Jowisz w Bliźniętach ma wiele do opowiedzenia, to się łatwo rozumie. - Obok obszernej serii Harry Potter J.K.Rowling opublikowała pod pseudonimem także kilka powieści  kryminalnych, a w wywiedzie potwierdziła, że istnieje już z materiał potterowski na tomy aż do dziesiątego.

Strzał startowy nowej serii kinowej pochodzi ze szkolnych książek Harrego. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć opowiada prehistorię. Planowanych jest 5 części. Pierwsza z nich (2016) odniosła duży sukces. W roku 2018 Jowisz jeszcze dwa razy będzie tranzytował  Neptuna Joanny i zaktywizuje jego trygon do Saturna, co można zakładać jako czynnik wspierający tworzenie scenariusza Fantastic Beasts. Krótko przed kinowym startem drugiego filmu Jowisz przechodzi do Strzelca na początku listopada, a w grudniu osiągnie MC. Niewątpliwie ma on w bagażu jeszcze więcej fantastycznych rzeczy dla fanów, którzy na luzie przyjmą  magiczne istoty z walizki  bohatera serialu Newt Scamander.

Przypisy:

1. twitter.com/jk_rowling/status/822349246938681344

2. http://www.dailymail.co.uk/femail/article-402027/What-does-JK-Rowling-money.html

3. Uwaga BK: Chodzi o taki rodzaj dyrekcji / progresji, w ktorych planety są przesuwane o 30 stopni do przodu na 1 rok. Jest to stara technika, znana z manuskryptu, którego autorem miał być Hermes Trismegistos.
https://www.astro.com/astrowiki/de/Profektion
https://www.astro.com/astrowiki/de/Direktion

4. Uwaga BK: Angielskie zdrobnienie muggle pochodzi od mug. Mug oznacza kogoś, kto daje się oszukać w łatwy sposób, także z użyciem niedozwolonych metod. Głębszy sens podziału światów i ukrycie świata czarodziejów upatruje się w tym, żeby uniknąć sytuacji, w której ludzie bez czarodziejskiego “genu” wciąż domagaliby się cudownej pomocy od będących w pobliżu czarodziejów, zamiast polegać na sobie i ćwiczyć swoje możliwości.
 

Oryginał powyższego wywiadu został opublikowany w Meridian, 2018 Maerz / April.
Tłumaczenie za uprzejmą zgodą wydawcy Martina Garmsa oraz autorki Mirjam Schneider
http://meridian-magazin.de/182-32/

Rysunek horoskopu pochodzi z programu Bogdana Krusińskiego - zob.  program astrologiczny URANIA  http://www.astrologia.pl/urania.html

na górę