ASTROLOGIA

portrety

Horoskopy znanych osób, państw itp.

2010-01-24 Jehle Markus, Kałuski Bogusław tłumaczenie
Horoskop Romana Polańskiego
Strach przed wdarciem się świata zewnętrznego w prywatność

Jednym z wielkich tematów w filmach Polańskiego jest strach przed wdarciem się świata zewnętrznego w sferę prywatną, np. „Gorzkie gody” (Bitter Moon, 1992), „Śmierć i dziewczyna” (Death and the Maiden, 1994). W centrum jego dzieł znajduje się najczęściej psychiczna konstytucja głównych bohaterow, których psychiczne męki i emocjonalny rozpad oddawane są w często klaustrofobicznie nastrajających obrazach i działaniach, np. „Wstręt” (Repulsion, 1965), „Dziecko Rosemary” (Rosemary's Baby, 1968).

Roman Polański
(Rajmund Roman Liebling)
ur. 18.08.1933
g. 10.30 Paris
źródło: urząd rejestrujący narodziny

W filmach Polańskiego widać wyraźnie, określający jego życie, Półkrzyż między koniunkcją Księżyc - Pluton w Raku na MC oraz opozycją Mars - Uran na osi domów 1. - 7. Związane z Księżycem i Plutonem w domu 10. psychiczne cierpienia z powodu państwowej przemocy i despotyzmu oraz ukazana przez Marsa i Urana walka o samostanowienie i wolność, przesycały życie Polańskiego od dzieciństwa. Jego matka, w szóstym miesiącu ciąży, została deportowana z krakowskiego getta do obozu zagłady Auschwitz i tam zamordowana w 1942r. Jemu samemu udało się uciec z getta, gdy szarzał świt 13. marca 1943 i czas prześladowania Żydów przez nazistów przeżył u katolickich Polaków, ukryty pod nazwiskiem Roman Wilk. Czas w ukryciu jest naznaczony przez tranzytującego Plutona na urodzeniowym Merkurym w domu 10.

Śmierć i ucieczka pozostają również później tematami wyznaczającymi jego biografię. W 1969, krótko po premierze „Rosemary's Baby”, jego druga żona, Sharon Tate, która grała główną rolę w filmie „Nieustraszeni pogromcy wampirów” (The Fearless Vampire Killers, 1967), będąca w zaawansowanej ciąży, została zamordowana przez zwolenników sekty Charelsa Mansona.

W 1977 r. Polański został w Los Angeles oskarżony o zgwałcenie 13 letniej dziewczyny znajdującej się pod wpływem środków oszałamiających. Stało się to 10. marca 1977 – tranzytujący Pluton dotarł do Ascendentu, tranzytujący Saturn stał w domu 10. w opozycji do swej pozycji radixowej, a jako wyzwalacz zadziałała tranzytująca Wenus, która, razem z Węzłem Zstępującym, przekraczała radixowego Urana w domu 7. i przy tym robiła opozycję do Marsa w Wadze w domu 1. Polański przyznał się do winy pozamałżeńskiego stosunku z nieletnią. Przed ogłoszeniem wyroku uciekł jednak ze Stanów Zjednoczonych najpierw do Londynu, a potem do miasta swych urodzin, do Paryża.

26. września 2009 został aresztowany przy wjeździe do Szwajcarii, na mocy międzynarodowego nakazu aresztowania z roku 2005 (w USA nakaz aresztowania istniał już od 1978). W tym czasie tranzytujący Saturn wszedł do jego domu 12., co tradycyjnie wskazuje na „zakłady zamknięte”. Polański przybył do Szwajcarii, aby podczas Zuerich Film Festiwal odebrać nagrodę za całokształt twórczości. Uhonorowanie, podczas którego został doścignięty przez przeszłość. Jedno i drugie naznaczone przez tranzytującego Saturna na koniunkcji Wenus – Jowisz w domu 12. W międzyczasie Polański został za kaucją zwolniony z więzienia i pozostawiony w areszcie domowym, w jego górskim domu w Gstaad ([radixowy] Saturn jest w domu 4., którego jest jednocześnie władcą).

Mimo związanych z Księżyc – Pluton zranień i duchowych cierpień, siła twórcza Polańskiego pozostała całe życie niezłamana (Słońce w Lwie, w domu 11.). Wciąż udawało mu się wywalczać wolność i podejmować nowe projekty (Uran jako władca domu 5.). A to, że się przy tym osobiście obijał oraz czasem samowolnie i nieprzewidywalnie działał, pokazuje się zarówno w opozycji Urana z Marsem jak też w faktach, że ciągle, przez nieobliczalne działania i ataki innych, sprawiane jest mu głębokie cierpienie.

Publikacja na podstawie Meridian, Januar / Februar 2009
za uprzejma zgodą Markusa Jehle  http://www.meridian-magazin.de
Tytuł oryginalny. Roman Polański. Die Angst vor dem Einbruch der Aussenwelt ins Private.

Rysunki horoskopów pochodzą z programu URANIA Bogdana Krusińskiego (zob. program astrologiczny)
 

na górę