ASTROLOGIA

prognozy długoterminowe

Zobacz też do działu PROGNOZY MIESIĘCZNE

Motto: Prognoza nie jest wskazaniem, co ktoś ma zrobić, ale na co trzeba zwrócić uwagę przy własnym(!) planowaniu i działaniu. Dopiero gdy ktoś nie ma pomysłu, co robić, to wtedy prognoza może być jakby paletą pomysłów czy typów działań, za jakie warto lub należy się zabrać aby wykorzystać szanse i przeciwdziałać trudnościom.

 

2008-10-16 Kałuski Bogusław
Rok 2008, kryzys finansowy, prognoza ekonomiczna i astrologiczna na następne lata. - Wersja dla laików. - Tekst uzupełniany na bieżąco, ostatnio 30.05.2010

Wielu ekonomistów powołuje się teraz na dane makro i przewiduje kryzys. Mówią, że kryzys może być albo taki jak w latach 70-ych, albo taki jak przed II Wojną Światową, albo jeszcze gorszy, z jakimś nawet dodatkowym obliczem. Zastanawiają się raczej nie na tym, czy będzie kryzys, lecz jaki będzie oraz ile lat będzie trwał.

Ekonomiści, w swych prognozach, opierają się na dotychczas znanych cyklach rozwojowych. Mówią też, jak to już kiedyś mawiali, że potrzebne jest ustanowienie nowego ładu. A więc, że po jego zaistnieniu, ważne miałyby się stać inne wskaźniki, niż dotąd.

Zob.:  Uwagi o przyczynach obecnego kryzysu finansowego i ekonomicznego (konteksty inne niż astrologiczne):

http://www.swiatopoglad.kaluski.biz/kryzys.php?id=57

Czy astrologia może się na ten temat wypowiedzieć? - Astrologowie mogą wymienić pewna ilość konstelacji na niebie, które interpretuje się jako bardzo poważne. Ich znaczenie rozciąga się od teraz na sporo lat do przodu. A więc mielibyśmy w tej sprawie dwugłos ekonomistów i astrologów. 

Prorokować trudno, a tak samo trudno powoływać się na jakieś precedensy, bo do czego w historii mielibyśmy się odwołać w takim ilustrowaniu?

Kto przeżył kilka dziesiątków lat, ten na pewno doświadczył różnych kryzysów w swoim życiu osobistym, a także mógł je obserwować i na własnej skórze przeżywać w życiu gospodarczym i politycznym państwa. Najstarsi z dzisiaj żyjących pamiętają kryzysy, które miały również aspekt wojskowy (jak choćby II Wojna Światowa). Tak czy owak, co jakiś czas huśta naszym życiem. 

Można się z tymi tematami na nowo zapoznać odświeżając pamięć, rozmawiając ze starszymi lub czytając książki. - Co w ogóle znaczy słowo "kryzys"? Jak to było, jak długo trwało?

Aby podejść do swych osobistych spraw  rzeczowo, trzeba przemyśleć - każdy na miarę swego doświadczenia i swej mądrości - co dalej? Praktyczna rada dla tych przemyśleń jest następująca. 

Trzeba sobie przeprowadzić swoją symulację takich 3 rodzajów kryzysów (wymienionych w pierwszym akapicie), w skali:
- globalnej,
- państwowej,
- firmowo-instytucjonalnej
- i rodzinno-domowej.

Trzeba wyciągnąć ogólne i osobiste wnioski z takich symulacji. A potem podjąć decyzje i coś zrobić.

Pomyśleć, z kim i gdzie będzie nam łatwiej w jednych czy drugich okolicznościach. Pamiętajmy, że można użyć tylko to, co się ma, oraz (z drugiej strony), że zaradni potrafią użyć wszystko.

Trzeba się zmierzyć z własnymi poglądami na życie i na historię. Z własnymi lękami i ufnością. 

Czytanie gazet i oglądanie telewizji, poleganie na cudzych opiniach, nawet najlepszych fachowców, to jedna część składająca się na postawę odpowiedzialną. Druga część, to poleganie na sobie, na sile swego rozumu i swej sprawności życiowej

Chcę tu pobudzić do myślenia, bo o ile w wojsku wydają rozkazy i żołnierze muszą je wykonywać, to w życiu nikt nas za rękę nie prowadzi. Trzeba działać wg. swego rozumu, wg. swojej oceny sytuacji i oceny własnych sił oraz na własną odpowiedzialność.

20.10.2008

Wypowiedziałem tu opinię astrologiczną. Trzeba więc dodać, że w przypadkach konkretnych osób, instytucji czy firm, konstelacje planet, burzliwe czy pogodne, mogą aktywować się w zupełnie różnych częściach ich horoskopów, a więc w różnych obszarach ich życia czy działalności. To tak, jakby koparka wjechała na podwórko, lecz przecież może zacząć kopać w różnych miejscach. Poza tym te konstelacje, dotyczące ogólnie rzecz biorąc wszystkiego, z poszczególnymi horoskopami mogą być związane mocno lub słabo. – To jest tak, jak na zabawie. Jedni tańczą, a drudzy podpierają ściany, jedni się przytulają, a drudzy się biją, jedni sprzedają w bufecie, a inni konsumują.


22.10.2008

Aby sprawę uzmysłowić, podam kilka (wyłącznie) aktualnych przykładów z życia gospodarczego, które są konsekwencjami błędów gospodarczych i politycznych, a które, astrologicznie rzecz biorąc, związane są z burzliwymi konstelacjami na niebie. W skali międzynarodowej jest to kryzys systemu walutowego. W skali państw jest to nacjonalizacja banków zagrożonych bankructwem, jaka ma miejsce w USA czy bankructwo Islandii. W skali firm jest to zagrożenie bankructwem, gdy spadek kursów akcji doprowadził do tego, że w niektórych przypadkach ich wartość giełdowa jest mniejsza niż ich zadłużenie w bankach. Innym przykładem jest trudna sytuacja deweloperów i firm budowlanych, którzy wybudowali mieszkania (lub są w trakcie), podczas gdy banki zmieniły politykę i już nie chcą udzielać kredytów pojedynczym osobom. W skali pojedynczych osób jest to przepadek zadatków, które wpłacono na mieszkania, na które banki ostatecznie odmówiły kredytów (wstępnie je obiecały, ale sytuacja się zmieniła). Rodziny już kupują mniej dóbr konsumpcyjnych. W efekcie niektóre fabryki ograniczają produkcję. Itd.

Mamy tu na myśli czasy obecne oraz perspektywę kilkuletnią, w której następne lata jawią się jako drastyczniejsze od obecnych. – Dlatego i w skali ogólnej i w skali osobistej trzeba patrzeć jeszcze dalej.

30.10.2008

Kilka słów o prognozie. Co to jest prognoza? Co to jest prognoza astrologiczna? – Podaję wyjaśnienie dla osób nie posiadających wykształcenia astrologicznego. 

Zob.: http://www.astrologia.kaluski.net/uslugi.php?id=870


01.11.2008

Jaki czas mamy na myśli mówiąc o aktualnym kryzysie? Trzeba zacząć od roku 2006 i najpierw wskazać najbliższych kilka lat. Astrologicznie są one opisywane przez kilka konstelacji. Ich znaczenie dla spraw światowych rozciąga się na czas sporo szerszy niż podane przy nich daty. Przecież klimatyczne lato też nie kończy się z kalendarzowym końcem. – Dla uzyskania szerszego spojrzenia bierzemy pod uwagę czas mniej więcej pierwszego ćwierćwiecze wieku XXI.


13.11.2008

Niektóre sprawy mają wymiar pokoleniowy, a inne wymiar społeczny. – Jak to należy rozumieć?

Zmiany położenia takich planet jak Uran, Neptun czy Pluton, polegające na tym, że przechodzą do innych znaków, trzeba rozumieć tak, jak zmianę ustroju państwa. Odtąd ludzie żyją w innej atmosferze. Czy ta zmiana jest totalna? Weźmy różne przykłady z przeszłości. Zmienia się ustrój polityczny i gospodarczy. Jeżeli ktoś pracuje w księgowości, to zauważy, że zmienia się prawo i musi(!) prowadzić inne zapisy. Jeżeli opanuje to prawo, to będzie nadal księgowym. Jeżeli ktoś jest stolarzem, to raczej nadal będzie robił meble. Chociaż też mogą być zmiany. Zmiana ustroju w Polsce spowodowała przecież, że małe warsztaty stolarskie przeszły do wykonywanie usług, a wytwarzanie mebli stało się opłacalne jedynie w skali fabryk. Gdy ktoś jest ślusarzem, to być może zauważy na swoim stanowisku pracy, że zmieniają się narzędzia, albo surowce lub wyroby gotowe. Każda z tych osób, które żyły w czasach zmiany ustroju w Polsce, doznała jakichś zmian. Wiele osób przesiadło się z rowerów na samochody, wielu od razu do zagranicznych. Niektóre osoby, które kiedyś grały pierwsze skrzypce na arenie politycznej, musiały odejść w cień. Za sterem stanęły nowe twarze.

Zmiany położenia takich planet jak Jowisz czy Saturn, polegające na tym, że przechodzą do innych znaków, trzeba rozumieć tak, jak zmianę układów społecznych. Może być trend konsumpcyjny, albo oszczędnościowy. Może być moda na buty z koturnami, albo na szpilki. Może być tendencja do integracji, albo do separacji.

Dla naszego tu rozważania jest istotne, że w najbliższych latach Pluton, Uran i Neptun zmienią znaki.

Kolejna sprawa, obok zmiany znaków, polega na tym, że planety przesuwają się znakach. Cały Zodiak ma 360 stopni (okrąg), a każdy z 12 znaków ma 30 stopni. Planety przechodzą z jednego stopnia do drugiego. Kiedyś jest początek wiosny, kiedy indziej początek lata itp. Któregoś dnia są nasze urodziny, innego dnia urodziny ma nasz tata, a któregoś dnia urodziny ma bank albo państwo. Planety, przesuwając się po niebie, przesuwają się przez wszystkie stopnie i co jakiś czas nachodzą na te stopnie, w których znajdują się Słońca urodzeniowe poszczególnych osób oraz instytucji (ich daty urodzin). Co jakiś czas dotknięty jest każdy. 

Dla naszego tu rozważania jest istotne, że w najbliższych latach dotknięte będą Słońca instytucji i państw ważnych w skali globalnej.

Trzecia sprawa, o której trzeba powiedzieć, to to, że planety, przesuwając się po niebie, tworzą ze sobą układy, z których jedne mają charakter aliansów, a drugie mają charakter konfrontacji. Należy to rozumieć mniej więcej tak, jak w polityce. Jeżeli dwa państwa ze sobą kooperują, to korzyść spływa na wszystkich, choć na poszczególne instytucje i osoby w różnym stopniu. Natomiast gdy państwa ze sobą wojują, to również szkody dotyczą wszystkich (też w różnym stopniu). 

Dla naszego tu rozważania jest istotne, że w najbliższych latach będzie miało miejsce kilka koniunkcji, kwadratur, opozycji itp. Ich ważność bierze się stąd, że są to układy wielkich sił, oraz z tego, że takie układy występują w historii co kilkadziesiąt, a nawet co kilkaset lat.

Podajmy przykłady. Gdy panuje polityka kooperacji i wiele państw inwestuje na terenie Polski, to wszyscy na tym korzystają (jedni mniej, drudzy więcej, ale zasadniczo wszyscy). Gdy jednak w czasie II Wojny Światowej Niemcy i Związek Radziecki toczyły wojnę na terenie Polski, to nadużycia i dewastacje były potworne. – A zatem, gdy planety „kooperują”, to skutki są błogosławiące, a gdy planety „wojują”, to skutki są druzgocące. - Gdy jakieś państwa kooperują na płaszczyźnie finansowej, to skutki są oczywiście pozytywne. Gdy jakieś państwa traktują teren banków jako arenę walk, to skutki są oczywiście negatywne. 

A czas akcji jest wyznaczony przez obecność planet w poszczególnych stopniach oraz przez daty urodzin banków, państw i innych ważnych instytucji.

01.01.2009

Zobacz przykłady astrologicznego opisu aktualnych konstelacji:

Markus Jehle
Co od 2008 zapowiada Pluton w Koziorożcu i opozycja Saturna z Uranem
http://www.astrologia.kaluski.net/prognozy.php?id=884

Markus Jehle
Cykl Saturna i Urana 1988 - 2032
http://www.astrologia.kaluski.net/prognozy.php?id=886

Poglądem astrologów jest, że kryzys finansowy nie jest za nami, lecz przed nami.

Cokolwiek jednak będzie, życzę Państwu Do Siego Roku!

10.02.2009

Minęło 25 lat, odkąd wizja łatwo dostępnego pieniądza zachwyciła ludzi i organizacje, obiecując lepszą strukturę. I co dalej? jak przeżyjemy rewizję tej wizji?

26.02.2009

Co prawie 20 lat zmienia się klimat gospodarczy tak, jak to wynika z cyklu Saturna z Plutonem. Raz jest dynamiczny, a raz jest restryktywny, konserwatywny. W okresie dynamicznym nawet trzeba inwestować w obroty, aby nie dać się wypchnąć z rynku i nadążyć za konkurencją. W statycznym zaś, gdy światowa tendencja jest opadająca, konieczne jest cięcie wydatków, oszczędzanie, unikanie ryzyka giełdowego, unikanie kredytów, rozwijanie własnych zasobów używając środków własnych (inwestycja w siebie) i poleganie raczej tylko na nich. Od 2001 do 2019 jesteśmy w okresie statycznym, opadającym. - W każdym okresie bywają wyjątki, więc teraz komuś może się udać z kredytamni, lecz statystyka wielkich liczb oraz światowa gospodarka przestrzegają przed wychylaniem się w tym okresie. Długofalowa strategia powinna zakładać przetrwanie i utrzymanie pozycji oraz stosowanie adekwatnych metod. Zalecenie to dotyczy firm, instytucji, państw, a także osób prywatnych, a więc zasadniczo wszystkich. Choć zalecenie to dotyczy każdego w różnym stopniu, to nikt nie może tego zlekceważyć, jeżeli chce zachować jakiś rdzeń na lata wzrostu od 2020.
 

30.05.2010

Uran, w którego charakterze leży nagłość, 28.05.2010 przeszedł do Barana.

06.06.2010 do Barana przejdzie także Jowisz, w którego charakterze leży wzrost, także do przesady.

26.06.2010 nastąpi pełnia z zaćmieniem Księżyca. Księżyc (emocje, ludzie) w koniunkcji z Plutonem (głębokie transformacje). Opozycja Saturna (stare) i Urana (nowe) tworzy z tą pełnią Wielki Krzyż. Merkury (informacje) w koniunkcji ze Słońcem (wola, świadomość) - to powoduje, że do świadomości docierają informacje, a nie tylko przeczucia. - Można domniemywać, że stan ogólny, zrozumiały dla specjalistów, stanie się (przynajmniej bardziej) zrozumiały dla ogółu.

3 miesiące później, 23.09.2010 będzie kolejna pełnia (Słońce - Księżyc), zawierająca w sobie Półkrzyż złożony z Saturna, Urana i Plutona.

Część klientów traktuje astrologów jak proroków. - A czy gdy pacjenci przychodzą do lekarza, to zaczynają rozmowę od prośby o zgadnięcie, co ich boli (przykład P. Schlappa)?

c.d.n.

 
Niniejszy artykuł jest opublikowany również w wersji dla astrologów:
http://www.astrologia.kaluski.net/prognozy.php?id=881

na górę