ASTROLOGIA

prognozy długoterminowe

Zobacz też do działu PROGNOZY MIESIĘCZNE

Motto: Prognoza nie jest wskazaniem, co ktoś ma zrobić, ale na co trzeba zwrócić uwagę przy własnym(!) planowaniu i działaniu. Dopiero gdy ktoś nie ma pomysłu, co robić, to wtedy prognoza może być jakby paletą pomysłów czy typów działań, za jakie warto lub należy się zabrać aby wykorzystać szanse i przeciwdziałać trudnościom.

 

2014-12-27 Kałuski Bogusław
Horoskop - kluczowe daty i tranzyty w latach 2015 - 2023
Trendy - jakiego rodzaju tranzyty i daty powinniśmy uwzględniać w naszym myśleniu

Chociaż zwykle trzeba je badać jednocześnie, to jednak należy odróżnić przewidywania dotyczące  wszystkich ludzi ogólnie i dziejów świata od przewidywań dotyczących postaw i działań poszczególnych osób. Jeżeli chodzi o ludzi, to ważny jest ich radix (horoskop urodzeniowy) oraz to, ile mają lat, bo to może wpływać na ich decyzję, a w szczególności, czy (mają czas) czekać na lepsze czasy, czy raczej powinni kalkulować ryzyko i robić to, co jest do udźwignięcia (materialnie i psychicznie) nawet wtedy, gdyby się waliło. Dla spraw światowych szczególne znaczenie mają koniunkcje oraz główne aspekty planet pokoleniowych i społecznych, a także ich ingresy i pobyty w znakach.

My ludzie jesteśmy jak wóz (wehikuł) z woźnicą razem. Trzeba patrzeć na pozostawiane koleiny i dalej na drogę, ale także na horyzont i na niebo.

Nasze oczy patrzą odruchowo pod nogi i na drogę, ale nasz umysł powinien widzieć horyzont(y), a także powinien zdawać sobie sprawę z tego, że za horyzontem (za horyzontami) są kolejne (podobne i inne) ziemie i jeziora, lasy i góry.

Ten horyzont, to kluczowe daty – najważniejsze (aktualne i przyszłe) tranzyty (na niebie oraz do horoskopu urodzeniowego).

Jak to rozumieć? Ano podobnie jako to, że trzeba starać się, aby mieć co jeść teraz, ale także o to, aby nie zjeść wszystkiego teraz, lecz aby przeznaczyć i użyć ziarna także do siewu, w ten sposób dbając ciągle o to, by mieć co jeść później, za jakiś czas. Chodzi więc o rozłożenie środków i sił oraz celów w czasie; zasoby, timing.

Zawsze jesteśmy w trakcie bardzo wielu różnych cykli (każda z 12 planet z inną planetą). Nasza codzienność, wręcz każda chwila polega na tym, że jesteśmy w trakcie cykli planet szybkich i wolnych. Zdajemy sobie jednak sprawę raczej jedynie z wahań opisywanych przez tranzyty planet szybkich. Najczęściej dopiero po latach zauważamy, że byliśmy w trakcie potężnych i tługotrwałych procesów, które zmieniły trwale naszą codzienność i nasze życie. Te największe procesy to tranzyty planet wolnych. Ich fragmenty są nam relacjonowane we wiadomościch jako m.in. jako epokowe wynalazki, wojny i pokoje.

Aktulnie jesteśmy zwłaszcza w trakcie siedmiu kwadratur Urana z Plutonem – trwających od 2012 do „przedwiośnia 2015“. Pisze o nich wielokrotnie Jarosław Gronert, ostatnio w:
Kiedyś mówiło się "do trzech razy sztuka" a dzisiaj "do siedmiu..."
http://astrologia.kaluski.net/prognozy.php?id=992


Następnie, najwcześniej po kwadraturze Urana z Plutonem, czeka nas:
Uran koniunkcja Prozerpina (władczyni Byka)
1927-28
2016-2017
2106
Koniunkcja 2016-2017 w Baranie to jedna z dwóch koniunkcji planet pokoleniowych w całym XXI wieku (ta druga koniunkcja to Neptun / Prozerpina, też w Baranie, 2037-38).


Jesteśmy oczywiście także w trakcie cyklu Saturn – Pluton, najczęściej przywoływanym jako wytłumaczenie, gdy mowa o gospodarce (ekonomii) światowej. Raymond Merriman, najbardziej znany astrolog zajmujący się ekonomią, wyjaśniał wielokrotnie, że w fazie od ich opozycji do koniunkcji (jak obecnie) gospodarka się zacieśnia (i raczej stracą ci, którzy działają wprost wbrew tej tendencji). Wzrost na skalę globalną nastąpi w czasie od ich koniunkcji w roku 2020 do ich opozycji 2035/36 (za takim wzrostem trzeba koniecznie, często forsownie nadążać, aby nie znaleźć się poza grą lub na jej marginesie / obrzeżach).

Saturn koniunkcja Pluton (wspomniany wyżej cykl ważny gospodarczo):
1947
1982 w Wadze
2020 w Koziorożcu

Dodatkowo mają miejsce następujące spotkania planet:

Jowisz koniunkcja Saturn:
1980-1981
2000 w Byku
2020 w Wodniku

Jowisz koniunkcja Pluton:
1994
2007 w Strzelcu
2020 w Koziorożcu


Oprócz w/w koniunkcji szczególnej uwagi wymaga
kwadratura Plutona i Prozerpiny 2020 - 2021 (z Koziorożca do Barana).
Ich jednorazowa koniunkcja miała miejsce w połowie XVIII w, a dokładnie w1756 roku, jednak poruszały się wtedy blisko siebie przez kilka lat.


Poza tym warto przywołać:
Jowisz koniunkcja Prozerpina:
1999
2011 w Baranie
2023 w Baranie

A także okoliczne:
12.2022 koniunkcja Jowisza z Neptunem
04.2024 koniunkcja Jowisza z Uranem


Jak widać, czasowo blisko koniunkcji Saturn / Pluton w roku 2020 ma miejsce kilka innych koniunkcji oraz gigantyczna kwadratura Plutona i Prozerpiny. Pluton i Prozerpina są archetypowo w opozycji, jako władcy przeciwległych znaków, Skorpiona i Byka. Najpierw (aktualnie) siedmiokrotna, rozbieżna kwadratura Urana z Plutonem koryguje efekty dokonanego rozwoju od czasu ich koniunkcji w roku 1968 (Uran = zmiana, wolność; Pluton = wspólne zasoby, władza; Uran / Pluton = „zmiana władzy“). Następnie, właśnie od roku 1920 roku nakładające się koniunkcje tranzytującego Jowisza, Saturna i Urana oraz kwadratura tranzytującego Plutona z Prozerpiną rozpoczną i ustalą ODMIENNY styl najbliższych conajmniej wielu dziesiątków lat. Odczuje go większość z nas, a także nasi młodsi najblizsi, tj. nasze dzieci i wnuki. Trzeba więc przezornie myśleć o sobie i o nich. Nasza troska o dzieci wynika z istoty naszego człowieczeństwa – astrologia opisuje jedynie (i aż) to, jak to się dzieje, a więc każdorazowo indywidualny rodzaj związków i skłonności.

Przy tej okazji zauważmy, że inaczej należy interpretować tranzyt Urana do Słońca jakiejś osoby 10 lat temu, a inaczej dzisiaj, gdy tranzytujący Uran jest w kwadraturze do tranzytującego Plutona. Poza tym pytania skierowane do astrologów mogą mieć podwójne dno. Pozornie trywialne pytania zawierają często w podtekście (mało kiedy uświadamianym) wiele założeń lub dodatkowych pytań. Przykładowo pytanie „Czy rok 2015 jest dla mnie dobry na budowę domu / hali produkcyjnej?“ może zawierać w sobie „ukryte“, zupełnie inne pytanie, a mianowicie: „czy to jest dla mnie dobry czas na wzięcie kredytu na taką budowę?“. Zdając sobie z tego sprawę, trzeba uwzględnić zarówno tendencje osobiste, jak i światowe.

Aktualizacja 2020.01.27: Cały okres szczególnie licznych koniunkcji tworzonych przez Jowisza i Saturna potrwa tak długo, aż Saturn minie Prozerpinę i wejdzie do Byka w r 2028.


Zob.:

Jarosław Gronert
Kiedyś mówiło się "do trzech razy sztuka" a dzisiaj "do siedmiu..."
http://astrologia.kaluski.net/prognozy.php?id=992

Bogusław Kałuski
Tabela ruchów i układów planet od 2006 do 2028
http://astrologia.kaluski.net/prognozy.php?id=872

Początki cyklów planet wolnych wokół roku 2012
http://astrologia.kaluski.net/prognozy.php?id=949

na górę