ASTROLOGIA

refleksje

Artykuły astrologiczne o bardziej ogólnym charakterze.

2008-06-22 Kałuski Bogusław
Horoskop - kosmiczne pory roku jako podstawa prognozy

A więc wiosna wygania rolnika na pole. Lato do kosy. Jesień do zbierania zapasów. Zima do przetrwania. I tak jest co roku. Tak się to powtarza.

Lecz również większe okresy czasu dają się ustawiać w typy. One też dają możliwość czy nawet konieczność wyróżniania w historii "różnych" ludzi: człowieka starożytnego, człowieka średniowiecznego, człowieka renesansu, romantyka itd.  

Zaś z bliższych nam czasów mówimy o ludziach, którzy posiadają doświadczenie sowieckiego komunizmu czy niemieckiego hitleryzmu.  

Wszystkie te okresy cechują się tym, że w ich tle znajdują się określone układy planet, który po pewnym czasie mijają - jak mija pora roku. Minęło Średniowiecze, minęła II Wojna Światowa. Mijają wieki. Mijają wielkie kosmiczne okresy. Wszystko mija.

I pojawiają się następne konstelacje, które trwają dłużej lub krócej i znowu dają sposobność do wyróżniania kolejnych okresów w sensie prognostycznym (planistycznym) oraz  historycznym (retrospektywnie, gdy miną).

Każdy historyk przyzna, że okresy historyczne mają swoją specyfikę, po której się je odróżnia i nazywa. Każdy zaś astronom przyzna, że tym czasom odpowiadają pewne konstelacje w naszym układzie planetarnym. Astrologowie łączą jedno z drugim i z doświadczenia historycznego wyprowadzają reguły przewidywania przyszłości. Dla astrologów nie ma w tym nic dziwnego, choć jednocześnie jest w tym coś cudownego, w sensie cudu natury.
 

na górę