ASTROLOGIA

2005-11-25 Kałuski Bogusław
Horoskop i edukacja dzieci oraz dorosłych

Jaką wybrać szkołę i dlaczego? Czy warto chodzić na dodatkowe zajęcia, które są inne od głównego profilu szkoły?

Horoskop pokazuje, jakie mamy predyspozycje do uczenia się. Jest przydatny dla wspomagania edukacji dziecka i osoby dorosłej. Niektóre zawody mogą być przekazywane w rodzinie, ale dzięki horoskopowi można również zobaczyć, jak nasze zdolności edukacyjne są faktycznie wspomagane (lub utrudniane) przez rodzinę. Możemy zobaczyć, czy dziecka (albo osoby dorosła) powinna bazować na systematyczności czy na kreatywności, na książkach czy bardziej na konkretnym doświadczaniu czegoś. Można również wskazać, jakie lata są szczególnie dobre lub trudne dla edukacji.

W dobie szybkich zmian technicznych ważna jest edukacja ustawiczna dorosłych. Decyduje nie tylko o karierze, lecz także o utrzymaniu pracy.

Krótko omawiana jest cała osobowość, a następnie edukacja.


* * *
W horoskopie są obszary informujące o zdolnościach edukacyjnych, które w powiązaniu z informacjami o innych cechach naszego charakteru pozwalają doradzać na temat sposobu i czasu edukacji.

Co mamy na myśli, mówiąc o edukacji? – Najpierw przedszkole, potem szkołę podstawową, kółka zainteresować, szkoły średnie, policealne, studia licencjackie, wyższe i podyplomowe, szkolenia uzupełniające wiedzę zawodową, warsztaty i treningi osobowościowe, kluby zainteresowań, uniwersytety trzeciego wieku, a także medytacje, bo i te formy wzbogacają oraz usprawniają nasze umysły.

Czas edukacji ma swoje standardowe oraz niestandardowe okresy i formy. Standardowe, to te wyznaczone obowiązkiem prawnym lata przedszkola i szkół. To jest dane i zadane wszystkim. Oprócz tego każdy ma prawo dodatkowo pójść na studia, a także dokształcać się w ramach szkoleń oferowanych przez firmy oraz instytucje. To jest to, co z zewnątrz. To, co oferuje nam świat. Nam, wszystkim, komukolwiek.

Trzeba jeszcze wymienić biblioteki, zawierające dzisiaj miliony książek, dostępne praktycznie dla wszystkich, w dużej części już za pośrednictwem Internetu. Biblioteki jednak są jakby na progu, bowiem tam trzeba już pójść, wziąć i czytać, a więc wyraźnie wykazać się wolą i zaangażowaniem, a nie tylko cielesną obecnością na lekcjach czy wykładach. I to jest to, co w edukacji najważniejsze: nasza własna inicjatywa, ciekawość i pojemność umysłu. Albo to ktoś w horoskopie ma, albo trzeba mu pomagać zewnętrzną dyscypliną, a czasem nawet i to nie wystarczy. Mądrość bowiem to nie oliwa i fortel pana Zagłoby, żeby ją z żołądka do głowy wypychać cięższym od oliwy winem, choć bardzo sprytny i ucieszny, to jednak mało jest skuteczny. - Można nawet uogólnić, że cały nasz świat zewnętrzny i wewnętrzny, to różne biblioteki, z których korzystamy lub nie. Gdy zaś korzystamy, to wymaga to zaangażowania lub nawet wysiłku, a więc przechodzi w formę treningu.

Chętne i efektywne korzystanie ze standardowej edukacji w standardowym czasie oraz inicjowanie dodatkowego nauczania, a zwłaszcza w innych okresach życia, wyznaczone jest cechami horoskopu urodzeniowego, a następnie cyklami, jakie mają miejsce przez całe nasze życie.

Już w przedszkolu realizowane są programy pedagogiczne. Na ich standard możemy ponarzekać, ale na pewno jest to coś, a nie nic. Poza tym dzisiaj, w dobie pluralizmu, jest przecież wiele przedszkoli oferujących alternatywne programy, więc mamy wybór. Trzeba tylko zrobić rozeznanie, podjąć decyzję i wcielić ją w życie, zamiast tylko narzekać. – Czy nasze dzieci potrzebują „innego” przedszkola? Oto jest pytanie.

Tu jeszcze uwaga, że podobnie wcześnie ma się zaczynać nauka języków obcych. Koniecznie zanim zacznie się pisać w języku ojczystym, bo wtedy struktury pisane utrwalają się i zaczynają górować nad fonetycznymi, utrudniając nabywanie informacji docierających do nas przez słuchanie. Dzieci, które rozpoczęły naukę języka obcego wcześniej (przed pisaniem), mają w głowie jakby dwie matryce fonetyczne, a także inaczej ukształtowane mięśnie krtani, co daje zdecydowanie lepszą wymowę.

Istnieje wiele metod nauczania języków. Firmy najszybciej sięgnęły po nowinki neurolingwistyczne. Również zwykłe szkoły, zwłaszcza prywatne, sięgają po nowe metody. – Inna rzecz, że te nowe metody często mają korzenie w starożytnych i egzotycznych traktatach, ale o tym wiedzą raczej tylko historycy filozofii, natomiast autorzy nowoczesnych poradników nie ujawniają tego w swoich bibliografiach, jakby to była sprawa wstydliwa, że nie oni to wymyślili lecz jacyś goli jogini.

Czy nasze dzieci potrzebują języków obcych? – Kiedyś, gdy ktoś znał angielski, wyróżniał się. Dzisiaj wyróżnia się ten, kto angielskiego nie zna. – Dla niektórych osób jednak ważniejszy jest niemiecki. W horoskopie można zobaczyć, na ile zagranica jest ważna w życiu człowieka i jakie kraje oraz języki trzeba potraktować priorytetowo.

Podobnie jak w nauczaniu języków, po nowe (i stare) metody równie chętnie sięgają praktycy biznesu. Lektury obowiązkowe(!) dla studentów ekonomii pełne są informacji, które jeszcze parę lat temu uchodziły za „ezoterykę”. Przebicia dokonali Amerykanie. Daniel Goleman z „Inteligencją emocjonalną” to już drugie pokolenie tego typu nauczycieli. - Jedni ludzie ekscytują się takimi nowinkami w tygodnikach „ezoterycznych”, a o tym samym studenci ekonomii czytają jako o drodze do klientów i pieniędzy. Tam się to nazywa „psychologią biznesu”. – Tak czy owak, nowa edukacja robi furorę w świecie, zwłaszcza w świecie ludzi dorosłych i wykształconych, mimo wielkiego oporu pedagogiki konserwatywnej. – Wygląda, że część oficjalnego systemu edukacyjnego zaczyna w stylu konserwatywnym, a kończy w „ezoterycznym” (broń Boże używając tego ostatniego słowa).

Horoskop może nam wiele powiedzieć o naszych możliwościach edukacyjnych i czasie kiedy jesteśmy efektywni. A więc, kiedy studiować i co studiować. Kiedy pracować i kiedy się dokształcać. A nawet kiedy podchodzić do egzaminów. To bywa przecież stresujące i wymaga dużego zdyscyplinowania. Często zastanawiamy się w jakim terminie zaliczać. Albo szukamy sposobów na poprawienie chłonności umysłu i wybrania odpowiedniego czasu na naukę.

Dzięki horoskopowi mamy możliwość podpowiedzenia, kiedy najefektywniej wykorzystać czas przeznaczony na naukę i nad czym popracować, aby proces edukacji był mniej stresujący, a bardziej satysfakcjonujący.

Poza aspektem zawodowym jest jeszcze element czysto ludzki, bowiem ucząc się, spotykamy ludzi podobnych do nas, ludzi z podobnymi nastawieniami, z podobnymi systemami wartości. Nawiązujemy tam znajomości (prywatne i zawodowe), zawiązujemy przyjaźnie, a nawet tworzymy związki. W każdym wieku, jako młodzi i jako starsi. A także w każdym miejscu, w miastach i na wsiach, bo nawet uczestnicy kursów internetowych mają zjazdy i tam poznają swe prawdziwe twarze. I jest wiele niespodzianek.

Edukacja ludzi dorosłych ma też głęboki sens terapeutyczny. Często bowiem daje szansę na zmianę zawodu, na spełnienie marzeń z dzieciństwa i młodości. Udział w warsztatach plastycznych może potwierdzić nasze nieśmiałe nadzieje, że mamy jakiś talent. Udział w warsztatach rozwojowych może udowodnić, że nie jesteśmy tacy nic nie warci, jak czasem wmawiali niektórzy rodzice czy nauczyciele.

Trzeba jeszcze powiedzieć o tych okresach w życiu, kiedy jesteśmy jakby zmęczeni naszym dotychczasowym światopoglądem, szukamy nowego spojrzenia i sposobu na życie, spontanicznie doznajemy wielu quasi olśnień i czujemy się nowym człowiekiem. Wszystko to zaś wynika ze zmiany punktów widzenia, przerwania barier i rozszerzenia perspektyw poznawczych. – To może mieć przejawy w mniejszej i większej skali. Taki odświeżający trend może owocować nowymi pomysłami w pracy, zmianą umeblowania, nowymi znajomymi, ale może przerodzić się w prawdziwą życiową rewolucję, albo niszczącą nasze podstawy, albo porywającą nas jak wiatr nasionko i przesadzającą nas do żyznej gleby.

Horoskop pokazuje, gdzie są nasze szanse edukacyjne. Te zaś są jak zwrotnice, dzięki którym możemy pojechać w zupełnie nowym kierunku. I proszę mi wierzyć, że możliwe jest to w każdym wieku.

25.11.2005 

 


 

na górę