ASTROLOGIA

2005-11-27 Kałuski Bogusław
Horoskop i ciągły pech

Dlaczego nic mi nie wychodzi?
Dlaczego ciągle spotyka mnie to samo?
Dlaczego ciągle jestem wykorzystywany?
Dlaczego w moim otoczeniu ciągle trafiają się ludzie, z którymi miewam podobne kłopoty?
Kiedy wreszcie mi się poszczęści?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że sami bywają głównymi animatorami owych "przypadków", albo że mają wzorce współuzależnienia i zgrywają się z osobami mającymi zapotrzebowanie na takie wyczerpujące „gry”.

Horoskop jest swoistą mapą naszych wzorców zachowań. Jak na dłoni widać, do jakich działań mamy skłonność w praktyce, nawet jeżeli przeczy to naszym oficjalnym deklaracjom.

Ten sam horoskop – co może ważniejsze - pokazuje również, jak wydostać się z labiryntu.

Można powiedzieć, że horoskop pokazuje, jak wejść do ciemnej jaskini po skarb, jak pokonać smoka i jak wrócić cało do domu. - Taką przecież osnowę mają bajki. – Chyba, że ktoś woli horror, mitręgę, a nawet upadek.

Słynne (ulubione!) bajki zawierają sporo perypetii, a nawet wiele elementów dramatycznych. Nie mylmy jednak sytuacji dramatycznych z tragicznymi. Dramatyczne, to takie, gdy akcja toczy się w napięciu, ze zmiennym szczęściem. Tragiczne to takie, gdy w pewnym momencie wszystkie wyjścia okazują się niezadawalające, a zwłaszcza złe.

Dramatyczna może być sytuacja samuraja, który musi wybrać miedzy własnym honorem, a posłuszeństwem szogunowi, który wydał niegodziwy rozkaz.

Tragiczna może być sytuacja, gdy ktoś strzela do innego człowieka, bo inaczej sam zostałby zastrzelony.

Z życia znamy sytuacje, gdy ktoś rozstaje się z alkoholikiem, zakochuje się w jakimś miłym człowieku, a po czasie okazuje się, że ta nowa osoba również wykazuje tendencje do alkoholu.

Ktoś inny rozstaje się z osobą, która stosowała przemoc, a w nowym związku okazuje się, że sam (ewentualnie znowu) prowokuje partnera do agresji.

Jak przejść od filmu sensacyjnego, horroru czy tragedii do komedii romantycznej lub do family film z happy end’em?

Analiza horoskopu umożliwia rzetelne rozpoznanie skłonności i sytuacji właściciela horoskopu. Istnieją pewne skrypty, sekwencje czynności, procesy, które działają lawinowo. Gdy wystąpi sygnał startowy, można się domyśleć, jaki będzie koniec.

Astrolog może wskazać na istnienie takich konkretnych mechanizmów. Gdy właściciel horoskopu uzna możliwość ich istnienia, może zacząć świadome działania mające na celu ich identyfikację, usuniecie i wprowadzenie w ich miejsce sposobów działania korzystnych dla siebie.

Często problem polega na tym, że istnieje jakby zakleszczenie, sytuacja patowa, że trudno nam się zdecydować na wybór, że obie opcje wydają się nam atrakcyjne, albo obie wydają się nam straszne, lub nie chcemy zapłacić ceny za nabycie towaru, albo nie chcemy wykonać choćby minimalnej pracy. Stoimy jak zamurowani, jak sparaliżowani.

Rozmowa z astrologiem może być analizą takiej sytuacji. Astrolog może pomóc zorientować się w opcjach, może wskazać, jak przełamać dotychczasowy schemat. Może wskazać na konsekwencje zmiany schematu. Astrolog może podpowiedzieć, kiedy to zrobić, aby było to łatwiejsze w wykonaniu i trwalsze w skutkach.

Są osoby, wobec których jesteśmy bezwolni. Mimo iż mamy swoje poglądy, przy tych ludziach stajemy jak nieme manekiny lub zachowujemy się jak marionetki pociągane za sznurki. Czy tak musi być? – Takie osoby wykorzystują naszą skłonność do powtarzalnych reakcji. Gdy zadziałamy raz inaczej, będą oburzeni lub nawet osłupieni. I to będzie wstęp do zmiany wspólnego scenariusza. – Trzeba jednak chcieć zmiany, rozpoznać schemat i zamienić go na taki, który nam odpowiada.

Lepszy jest nawet straszny koniec, niż strach bez końca (przysłowie niemieckie).

27.11.2005

 


 

na górę