home
aktualności
horoskopy
kontakt
faq
 
prognozy długoterminowe
prognozy miesięczne
wydarzenia komentarze
portrety
 
teorie astro
refleksje
grafiki
zegar
 
lista artykułów
linki
księga gości

 

 Wydarzenia

Artykuły astrologiczne opisujące horoskopy ważnych wydarzeń

Aktualne motto: Bóg stworzył morze, a my łódź. Bóg stworzył wiatr, a my żagiel. Bóg stworzył ciszę bezwietrzną, a my wiosła. - Przysłowie afrykańskie.

 

2015-12-18 Gronert Jarosław
Polska Posejdonia - czyli dotychczasowe (skrócone?) kalendarium "Trybunałowego" chaosu

13 lipca 2013 roku prezydent Bronisław Komorowski złożył w Sejmie ustawę swojego projektu o Trybunale Konstytucyjnym. Na niebie, na tle Wielkiego Trygonu Jowisza w Raku do Saturna w Skorpionie i Neptuna w Rybach zdecydowanie wyróżniał się T-krzyż Merkurego w Raku, Plutona w Koziorożcu i Urana w Baranie oraz półtorakwadratura Słońca do Neptuna w Rybach.

29 sierpnia 2013 roku, po pierwszym sejmowym czytaniu, gdy Słońce w Pannie było w opozycji do Neptuna w Rybach i sekstylu do Saturna w Skorpionie, projekt skierowano do rozpatrywania w szeregu komisji. Ostatnia zebrała się 9.04.2015r.

27 maja 2015 roku Sejm III RP na posiedzeniu nr 93 przyjął w całości projekt ustawy prezydenta Komorowskiego o Trybunale Konstytucyjnym.
Głosowało - 416.
Za - 261.
Przeciw - 144.
Wstrzymało się - 11.
Nie głosowało – 44. 
Gdy zakończyło się głosowanie wybiła godzina 15:42:28. W kosmicznej mandali najważniejsza była wtedy  ścisła koniunkcja Merkurego z Marsem w Bliźniętach, w dokładnej kwadraturze do Neptuna w Rybach. Słońce w Bliźniętach miało też czterostopniową kwadraturę aplikacyjną do Władcy Mórz i Oceanów. Górująca Wenus władająca Ascendentem tworzyła T-krzyż z Plutonem w Koziorożcu i Uranem w Baranie. Ascendent w Wadze był w kwadraturze o kilkunastusekundowej dokładności do Plutona. W kosmogramie jest wiele ścisłych, ważnych aspektów nieharmonijnych oraz niewiele harmonijnych i istotnych.


25 czerwca 2015 roku krótko po południu, w głosowaniach nad poprawkami Senatu, Sejm III RP przyjął nową uchwałę o Trybunale Konstytucyjnym. Wtedy najdokładniejszym aspektem (orbis 1,5°) była ponownie kwadratura Merkurego w Bliźniętach do Neptuna w Rybach. Natomiast Księżyc w znaku Wagi formował T-krzyż do Urana i Plutona. Ustawa rozszerzyła kompetencje Trybunału Konstytucyjnego – zmaksymalizowała tym samym jego władzę i przywileje. Zwolennicy ustawy cieszą się z nowych prerogatyw TK. Ich przeciwnicy twierdzą, że TK stał się nieformalną „trzecią władzą” w parlamencie. Zapewne wiele o postawach polityków i prawników wyjaśniło by obywatelom opublikowanie stenogramów z posiedzeń komisji przy formułowaniu tejże ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

21 lipca 2015 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Najważniejszy na niebie był wtedy T-krzyż tworzony przez Marsa w Raku, Plutona w Koziorożcu i Urana w Baranie. A między Merkurym a Neptunem występował dokładny aspekt półtorakwadratury.

30.08.2015 roku o godzinie 00:00 ustawa o Trybunale Konstytucyjnym weszła w życie. Stało się to w dniu solarno-lunarnej Pełni. Księżyc w kilkunastusekundowej koniunkcji z Neptunem w Rybach był w dokładnej opozycji do Słońca pozostającego w dwustopniowej koniunkcji z Jowiszem w Pannie. Mars w Lwie tworzył kilkunastosekundowy kwinkunks do Plutona, a Słońce z Jowiszem  półtorakwadratury do Urana w Baranie.

Możemy w podanych terminach dostrzec odnawiane, czy też ponawiane przez tranzytujące ciała niebieskie (Wenus, Księżyc, Marsa) „pozostałości” po rozluźniającej się już kwadraturze Urana z Plutonem. Ale najbardziej we wszystkich wymienionych datach zwraca uwagę silna pozycja Neptuna, gdy rola Saturna jest wyraźnie zmarginalizowana.

Czyli silniejszy mglisto-tęczowy neptunowy chaos wyraźnie przesłania słabsze saturnowe  drogowskazy i konkrety. Nie jest to niczym niezwykłym dla dobrze znających astrologię, gdyż Neptun we władanym przez siebie znaku Ryb dominuje nad Saturnem w Strzelcu – znaku będącym w neptunowym sektorze dwunastym w stosunku do Koziorożca.

25 listopada 2015 roku. W głosowaniu o godzinie 23:47 Sejm anulował wybór pięciu sędziów TK. Klub PO nie brał udziału w głosowaniu. Wtedy Saturn wspomagany przez kilka dni koniunkcją Słońca i Merkurego stał się chwilowo silniejszy od Neptuna w Rybach. Dzień później zaistniała kwadratura Saturna do Neptuna o zakresie 0°.

Ciąg dalszy (i bliższy) jawi się jako kontynuacja starć saturnowo-neptunowych, którym towarzyszyć będą gromkie nadal echa siedemkrotnych zderzeń uranowo-plutonowych.

W roku 2016 ponownie na kursach kolizyjnych znajdą się Saturn z Neptunem w czerwcu i wrześniu. Będą to dwie ostatnie kwadratury w zbieżnych fazach cyklu tych planet.

Nie tylko u nas, ale i na całym świecie mamy do czynienia z erozją funkcji Saturna. Czyli wszystkiego co trwałe, nienaruszalne, wymierne, konkretne oraz tego, co przebrzmiało, co dochodzi do kresu, co zamiera. Funkcje Saturna osłabiają nie tylko kwadratury z Neptunem, ale i sam jego pobyt w znaku Strzelca. Stanowi on dwunasty sektor dla znaku Koziorożca, którym Saturn włada. 30-letni period władcy Koziorożca sprawia, że jego naturalne potencjały są przygaszone w ostatniej części swego cyklu, którą jest Strzelec. Zatem to, co w świecie Saturna pozostaje by trwać, ma mało siły by istnieć z wielką ekspresją, a to, co się kończy, jest mało świadome swego stanu, lub udaje inną rzeczywistość.

Saturn w Strzelcu porządkuje, selekcjonuje sakralne i świeckie kody etyczno-moralne ludzkich gromad. Przez sito funkcjonalności i sensowności przepuszcza prawa i obyczaje, według których funkcjonują społeczeństwa i państwa. Największą obecną trudnością w wypełniania tych zadań, są jego kwadratury do Neptuna w Rybach. Kwadratury te ujawniają niewydolność systemów zarządzania, wielorakie interpretacje i nadinterpretacje prawa. Skłaniają do rozmywania odpowiedzialności, poddają pod wątpliwość dawne autorytety, a nowe czynią niewiarygodnymi.

Strzelec słynie m.in. z wesołości i optymizmu. Nieharmonijne powiązania Saturna z Neptunem słyną z depresyjności. Przy ścisłych aspektach tych planet twarde realia mieszają się z tym, co nimi nie jest, ale bez możliwości rozróżnienia co jest czym. Saturn jest Panem Czasu, kosmicznym zegarmistrzem, liderem punktualności. „Kolorowy zawrót głowy” w przestrzeniach bezczasowości jest tym, czego dostarcza Neptun. Poważny, zasadniczy Saturn w radosnym Strzelcu, w kwadraturze do zachłystującego się marzeniami Neptuna, dostarcza ludzkości przyciężkawej beztroski tłumionej głębią refleksji. Tej jesieni, w wydaniu polskiej polityki jest to dla jednych komedia, dla innych tragedia, w postaci chociażby słownikowej i prawniczej interpretacji słowa „NIEZWŁOCZNIE”, w kwestii terminu opublikowania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Z wielką intensywnością i zaciekłością pasjonują się nią do tej pory wielcy i maluczcy ze społecznych wyżyn oraz nizin.

Dopiero w Koziorożcu, czyli od końca grudnia 2017 roku siły Saturna-Kronosa zaczną się odnawiać i potęgować. Saturnowy arsenał doświadczy też poważnych eliminacji cech zbędnych – ale w zamian dozna koncentracji właściwości najbardziej przydatnych, gdy władca Koziorożca rozpocznie w swoim znaku nowy cykl w koniunkcji z Plutonem. Cykl towarzyszący procesom maksymalizowania kontroli ludzkości. Nastąpi to w początkach roku 2020. Wtedy tranzytujący wolnościowy Uran będzie już w Byku w pobliżu MC kosmogramu kulturowego Polski – ale to już temat na inną opowieść.

Post scriptum.

W kosmicznych rozgrywkach (o ziemskich skutkach) między Saturnem a Neptunem ciekawa jest rola solarno-lunarnych Pełni. Gdy 30.08.2015 roku ustawa o Trybunale Konstytucyjnym weszła w życie, miała miejsce Pełnia w znakach Panna-Ryby, z Księżycem w koniunkcji z Neptunem. A w ostatnim kwadransie wieczoru 25.11.2015 roku, gdy Sejm anulował skład sędziowski TK, przyświecała solarno-lunarna Pełnia w znakach Strzelec-Bliźnięta, ze Słońcem w koniunkcji z Saturnem. W Pełni sierpniowej silniejszy był Neptun, a w listopadowej Saturn. Ponieważ większość podniebnych starć Saturna z Neptunem jeszcze przed nami, to warto obserwować powiązania pozostałych ciał niebieskich z tymi dwiema planetami.

na górę  

 

© Bogusław Kałuski   wykonanie: enedue.com