ASTROLOGIA

wydarzenia komentarze

Motto: Bóg stworzył morze, a my łódź. Bóg stworzył wiatr, a my żagiel. Bóg stworzył ciszę bezwietrzną, a my wiosła. - Przysłowie afrykańskie.

2018-12-04 Gronert Jarosław
Cieśniny Czarnomorskie i Konwencja z Montreux

Czas próby                                      

20 lipca 1936 roku o godzinie 22 w Montreux nad Jeziorem Genewskim podpisano konwencję regulującą prawo morza w tureckich cieśninach Bosfor i Dardanele. Łączą one Morze Czarne, przez Morze Marmara z Morzem Egejskim – wschodnią częścią Morza Śródziemnego. W Konwencji przyjętej w szwajcarskim kurorcie ustalono prawa i zasady przepływania przez wymienione cieśniny statków i okrętów nie należących do Turcji. Postanowienia weszły w życie 09 listopada 1936 roku i obowiązują do dziś.
                                                               

Od zawsze do teraz, cieśniny, przesmyki, przełęcze i tunele miały ogromne znaczenie strategiczne. Były niezwykle istotne dla gospodarki, handlu i wojska. Są one nadal atrakcyjnymi szlakami transportowymi dla towarów, produktów, handlowców, wędrowców i żołnierzy. Od setek lat dla Europejczyków jakże ważne było złączenie Bałtyku z Morzem Północnym wiodące przez Cieśniny Duńskie, Cieśnina Gibraltarska wiążąca Morze Śródziemne z Atlantykiem i Kanał La Manche oddzielający Wielką Brytanię od Francji. Na południe i wschód od nas kluczowe dla handlu i bezpieczeństwa światowego są wypełniane wieloma statkami i okrętami cieśniny Ormuz, Bab al-Mandab, Malakka, Tajwańska i Koreańska. Kto posiada siły, by kontrolować morskie przesmyki, ten czerpie z tego kolosalne korzyści i staje się poważnym strategicznym graczem, nawet na skalę światową.

Dlatego bezpardonowa rywalizacja o panowanie nad Dardanelami i Bosforem toczyła się od starożytności. Troja bogata z racji położenia nad Hellespontem, została zniszczona przez Greków pragnących mieć swobodny dostęp do szlaków handlowych prowadzących do krain nad Morzem Czarnym i dalej. Później bogacił się bizantyjski Konstantynopol (obecnie Istambuł) spinający brzegi Bosforu. Po upadku Bizancjum, Bosfor i Dardanele dostały się pod panowanie Imperium Osmańskiego, przekształconego od roku 1923 w Turcję. Przez setki lat wysiłki dla kontrolowania opisywanych cieśnin podejmowali Persowie, Arabowie, Włosi, Brytyjczycy, Francuzi i Niemcy. O zdobyciu Bosforu i Dardaneli, od wieków marzy także Rosja (carska, bolszewicka i XXI-wieczna).

W kosmogramie Konwencji z Montreux przyjętej w 1936 roku, łatwo zauważyć strategiczną i gospodarczą atrakcyjność cieśnin łączących Morze Czarne ze Śródziemnym. Stanowi o tym przede wszystkim złączenie Słońca, Merkurego i Plutona w znaku Raka w dekanacie Ryb, w trygonach do Saturna w Rybach w sektorze 1. Uwagę zwraca też przesadna wiara w dotrzymywanie warunków traktatowych, wynikająca ze ścisłej kwadratury Jowisza położonego w sektorze dziewiątym i władającego Medium Coeli – do Neptuna ulokowanego w sektorze siódmym i władającego Ascendentem. Ważniejszym jednak niż kosmogram z Montreux, jest obraz nieba zrelokowany na Istambuł, miasto będące przecież kluczowym miejscem dla bezpiecznego transportu czarnomorskimi cieśninami. Natomiast kosmogramy Konwencji zrelokowane na stolice innych krajów opiszą rolę i rangę tego międzynarodowego porozumienia dla władz i interesów tych krajów. Szczególnie ważne są reloskopy dla Moskwy, stolic środowo-zachodnio-europejskich, Kijowa, Waszyngtonu, a już wkrótce dla Pekinu i Delhi. 

Poniżej kosmogram Konwencji zrelokowany na Istambuł. Zawiera na kole zewnętrznym także planety przetransponowane z dwadasams, w odpowiadające im znaki Zodiaku. [Istrukcja transponowania znajduje się na końcu tekstu]

 

 „Bogacenie się dzięki dogodnej lokalizacji na strategicznym szlaku handlowym” – widać już na pierwszy rzut oka. Niezbędne bezpieczeństwo gwarantowane przez armię wynika z gęsto obsadzonego sektora czwartego, ze złączeniem Słońce/Pluton i specyficznego ulokowania Marsa władającego sektorem 1. Zaś wzrost zamożności Istambułu (oraz obszaru przy cieśninach i Turcji) pokazują ciała niebieskie przetransponowane z dwadasams, do znaków Zodiaku wypełniających sektor drugi.

Poniżej kosmogram Konwencji zrelokowany na Moskwę. Zawiera na kole zewnętrznym także planety przetransponowane z dwadasams, w odpowiadające im znaki Zodiaku.
                                                   

 Kosmogram Konwencji relokowany na Moskwę ma silnie aspektowany początek sektora pierwszego. I nie chodzi tylko o aspekty od ciał niebieskich z sektora czwartego. Newralgiczne są tu również aspekty do Asc. od planet wolnobieżnych przetransponowanych z pozycji dwadasamsowych, w zodiakalne. W trzecim dekanacie Byka jest Ascendent, a tuż przy nim są dwadasamsowy Pluton i Księżyc, a dalej w sektorze pierwszym dwadasamsowe Słońce z Jowiszem. Ascendent ma także kwadratury dwadasamsowego Urana z sektora czwartego i dwadasamsowego Neptuna z sektora dziesiątego oraz dwadasamsowego Saturna położonego na początku sektora siódmego. Dlatego Moskwa potrafiła skutecznie obchodzić i naginać saturnowe reguły zabraniające przepływu lotniskowców przez Bosfor i Dardanele, wysyłając przez nie krążowniki lotnicze – uznawane na Zachodzie jako lotniskowce. Jak kluczowy dla rosyjskiej armii i floty jest dostęp do tureckich cieśnin pokazuje dwadasamsowy Mars ulokowany na moskiewskim MC. W latach 2017/2019 te składowe kosmogramu były i są wspólnie tranzytowane przez Plutona i będą w roku 2019 oraz 2020 aspektowane złączeniem bieżącego Saturna. Zwiększy się więc jeszcze bardziej zainteresowanie Kremla Morzem Czarnym, Bosforem i Dardanelami, gdyż wielkim problemem Rosji są ograniczone możliwości uczestnictwa w handlu morskim. Albowiem port w Murmańsku położonym na północy za kręgiem polarnym nad Morzem Barentsa oraz dalekowschodni Władywostok u wybrzeży Morza Japońskiego są skute lodem kilka miesięcy w roku. Zatem Rosja, aby „wypłynąć na szerokie wody” gospodarczo i militarnie musi mieć wolną drogę z Morza Czarnego na Śródziemne i dalej, bo jedynym dużym niezamarzającym portem (i bazą floty wojennej) jest Sewastopol na Krymie.

Co ciekawe, w kosmogramie Konwencji relokowanym na ukraiński Kijów, Ascendent jest w 1º Byka, (tuż przy Słońcu kulturowego kosmogramu Polski) zaś kijowskie Medium Coeli jest w 13º Koziorożca – (zatem blisko Immum Coeli jest natalne słońce USA). W latach 2018/2019 na Ascendencie kijowskim tranzytuje wolnościowy Uran, zaś na Medium Coeli moskiewskim przebywa zniewalający Pluton!

O tym jak bardzo istotne są porozumienia o żegludze przez Bosfor i Dardanele dla Chin i USA świadczą kosmogramy Konwencji relokowane na Pekin (po lewej) i Waszyngton (po prawej) umieszczone poniżej.          
                                       

             
Największa potęga kosmogramu Konwencji z Montreux – złączenie Merkurego, Słońca i Plutona znajduje się dokładnie na Ascendencie w stolicy Chin. Oznacza to, że rola i ranga czarnomorskich cieśnin staje coraz bardziej doniosłą w powstawaniu „Nowego Jedwabnego Szlaku”, budowanego przez Państwo Środka. I to już niebawem funkcje Bosforu i Istambułu zmaksymalizują się, gdy pekiński Ascendent oraz położone przy nim natalne ciała niebieskie będą aspektowane na początku lat dwudziestych XXI wieku, przez kwadraturę bieżącej Prozerpiny a także opozycje tranzytującego Plutona i Saturna. Chińskie oferty kontraktowo-handlowe mogą więc „wchodzić jak w masło” w turecką rzeczywistość. Wszak Pekin posiada broń atomową – a Turcji jej brakuje. I władze w Ankarze z bliska widzą co dzieje się z Ukrainą, po oddaniu przez nią (w wyniku między-mocarstwowego porozumienia) swojego uzbrojenia jądrowego. Może się więc zdarzyć, że (między innymi), za dostęp do atomowej technologii, Ankara zaakceptuje chińskie propozycje stworzenia nad Bosforem gigantycznego centrum handlowego. Turcja osiągnie wtedy upragniony status mocarstwa nietykalnego – czyli taki jak mają inne kraje z atomowym arsenałem.

W kosmogramie relokowanym na Waszyngton zwraca uwagę gęsto obsadzony „biznesowy” sektor ósmy oraz Ascendent i Jowisz położone blisko Ascendentu kosmogramu Stanów Zjednoczonych z 4 lipca 1776 roku. I właśnie Jowisz kosmogramu Konwencji położony tak blisko Ascendentu USA – stanowi nad Bosforem amerykańskie „okno (a właściwie wrota) na świat”, przez które jest dostęp do atrakcyjnych biznesowo terenów nad Morzem Czarnym. Natomiast wypełniony planetami sektor ósmy pozwala gromadzić niebywale obfite bogactwa – ale przy czyimś udziale i wspólnie z kimś trzeba się nimi będzie dzielić. W dodatku ciała niebieskie kosmogramu Konwencji położone w końcowej części znaku Raka, są w opozycji do amerykańskiego natalnego Plutona. Stąd też wielkie zainteresowanie Białego Domu, Pentagonu i waszyngtońskiego Kapitolu tureckimi cieśninami oraz rejonem Morza Czarnego. Wszak od roku 1945, by nie dopuścić do skutecznej presji Rosji na Turcję w sprawach cieśnin czarnomorskich – Amerykanie roztoczyli nad Turcją parasol ochronny, przyjmując ją do NATO. Widać też, że amerykańska uwaga skierowana na Morze Czarne niebywale się zwiększy, bo przecież w pierwszej połowie drugiej dekady XXI wieku w kosmogramie USA nastąpi zamknięcie pierwszego cyklu Plutona trwającego prawie 2,5 wieku. Co wymusi na mieszkańcach Stanów Zjednoczonych uważne i głębokie podsumowanie osiągnięć oraz nieuchronne przewartościowanie priorytetów. Ale to już temat na inny artykuł.

A tymczasem… kilka listopadowych dni temu…  dowódca ukraińskiej marynarki wojennej Igor Woronczenko apeluje do Turcji, by w związku z sytuacją na Morzu Azowskim (część Morza Czarnego na północny wschód od Krymu) i działaniami rosyjskiej floty oraz armii, zamknęła cieśninę Bosfor dla rosyjskich okrętów. „Proszę społeczność międzynarodową i wyrażam przekonanie, że w końcu podejmą decyzję i uznają, że doszło do aktu agresji wobec państwa ukraińskiego.” – zakomunikował. Można się więc spodziewać, że politycznie lękliwo-ostrożne rządy krajów europejskich wyrażą aż zdziwienie, a nawet może zaniepokojenie, rozwojem sytuacji na froncie rosyjsko-ukraińskim
.

Natomiast w kosmogramie natalnym Konwencji z Montreuux i wszystkich kosmogramach relokowanych – w drugiej połowie drugiej dekady XXI wieku, progresywne Słońce będzie formować aspekty 90º wpierw do natalnego Merkurego, następnie do własnego stanowiska zodiakalnego i do natalnego oraz progresywnego Plutona. A co ważniejsze – wcześniej, w latach 2022/2023 Pluton tranzytujący znajdzie się w odległości 180º od radixowego Merkurego – i co istotne, utworzy aż siedem (pięć ścisłych) dokładnych opozycji do natalnego Słońca.  Do natalnego Merkurego w latach 2021/2023 wystąpią też pięciokrotne kwadratury tranzytującej Prozerpiny. Tranzytujący Saturn będzie w latach 2022/2023 w aspektach 180º do natalnego Księżyca, do którego bieżący Uran utworzy trzykrotne kwadratury w latach 2024/2025.

Dodatkowo, w kosmogramie wejścia w życie Konwencji z Montreux (09 listopad 1936) w roku 2020 będzie miała miejsce półtorakwadratura progresywnego Słońca do natalnego Marsa, rozwinięta w latach 2022/2024 do sprzyjającej nieustępliwej rywalizacji kwadratury progresywnego Słońca w Wodniku do progresywnego Marsa w Skorpionie.
Pojawią się więc liczne powody do kwestionowania postanowień Konwencji, jak i wymuszające zmiany ustaleń ruchu jednostek pływających przez przesmyki z Morza Czarnego – na Śródziemne.

Zatem sprawy związane ze szlakami komunikacyjnym z Morza Czarnego na Śródziemne, wejdą w skład pakietu problemów towarzyszących globalnemu kryzysowi gospodarczemu, sygnalizowanemu na początku lat dwudziestych XXI wieku przez pięciokrotne kwadratury Plutona w Koziorożcu w dwadasamsie Wagi – do Prozerpiny w Baranie w dwadasamsie Koziorożca oraz przez przebieg Urana przez znak Byka. Jednak efekty zodiakalnych odległości kątowych 90º między Plutonem a Prozerpiną – ciał niebieskich poruszających się wzdłuż Zodiaku niezwykle wolno (cykle 248 i 557 lat) – potrwają o wiele dłużej niż ich ścisłe aspekty.

Prawa biznesu, prawa przemysłu (Pluton-Hades w Koziorożcu) znajdą się niebawem na kolizyjnych kursach z prawami natury i prawami przyrody (Prozerpina-Persefona w Baranie). W takim razie, do „kosmicznego skrzyżowania dróg” dotrze to, co symbolicznie rośnie na powierzchni Ziemi i to, co ukryte jest pod jej powierzchnią, a więc wszystko, do czego dostęp ma Człowiek.

Doskwierać będzie miliardom Ziemian długoterminowa konfrontacja indywidualnej zaradności i gospodarności, z kapitałem grupowym i intensywnie pomnażaną własnością zbiorową. Dadzą się we znaki przewlekłe starcia własności prywatnej, związanej z zawartością swojego portfela i kieszeni (Prozerpina-Persefona) – z poczynaniami banków, korporacji, a także z polityką budżetową państw oraz gromadzeniem zasobów przez władze polityczne i gospodarcze, czyli niekończącym się powiększaniem majętności elit (Pluton-Hades).

Pozytywną stroną aspektów 90º między Plutonem a Prozerpiną może być wymuszone okolicznościami, odchodzenie od masowego wytwórstwa tanich, nietrwałych produktów kiepskiej jakości (co skutkuje powstawaniem niebotycznych hałd śmieci) – na rzecz wytworów o wyższej jakości i trwałości.

ZAWARTOŚĆ DWADASAMS POWIĘKSZONYCH do WIELKOŚCI ZNAKÓW ZODIAKU

Odczytanie dodatkowych warstw interpretacyjnych (zarówno kosmogramu natalnego jak i tranzytów oraz progresji) umożliwi praca z dwadasamsami, w których ulokowane są ciała niebieskie. A każda planeta jest przecież w jakiejś części (początek-środek-koniec) dwadasamsy. Zatem zawartości dwadasams należy się przyjrzeć – jak pod mikroskopem.

Gdy zajrzymy uważnie w głąb „dwadasamsowego atomu”, dotrzemy do kolejnych informacji wzbogacających wiedzę o kosmogramach urodzeniowych/startowych i prognostycznych.

Aby „rozbić dwadasamsowy atom” należy odnieść 2,5-stopniową długość dwadasamsy do 30-stopniowej długości znaku Zodiaku. Czyli długość dwadasamsy = 2,5 stopnia = 150 minut kątowych, odnosimy do 30-stopniowej długości znaku Zodiaku. Wtedy 5 minut w dwadasamsie = 1 stopień w znaku Zodiaku.

Przykładowo: od 22º30’ do 25º Koziorożca występuje dwadasamsa Wagi, mierząca 2,5 stopnia czyli 150 minut kątowych. Zatem położenie w 23º15’ znaku Koziorożca odpowiada symbolicznie wartości 45 minut kątowych w dwadasamsie Wagi, czyli symbolicznemu 9º w dwadasamsie Wagi, a więc odpowiada także 9º znaku Wagi. Wobec tego, ciało niebieskie ulokowane w 23º15’ ma swoje „echo” bądź  „cień” – czyli swoisty rezonans, w 9º znaku Wagi.

Uzyskany symboliczny kosmogram dwadasamsowy, nałożony na klasyczny kosmogram zodiakalny z tradycyjnym układem horoskopowych sektorów, pozwala odkryć istniejące w nim ukryte warstwy znaczeń, niemożliwe do ujawnienia i odczytania bez zastosowania tej techniki.

* * *

Źródło danych horoskopu konwencji regulującej prawo morza w tureckich cieśninach Bosfor i Dardanele:
Le Montreux Palace over the years
[...]
On 20th July 1936, the important Dardanelles treaty (a peace pact between Greece, Turkey, England, France and Russia), better known as the "Montreux Convention" was signed at the Montreux Palace in the Salle des Fêtes.
500 diplomats invited by the Turkish Republic arrived at the Palace on 23rd June 1936. The conference should have lasted a week but lasted over a month The pact was finally signed on 20th of July at 10pm

https://www.fairmont.com/montreux/hotel-history/
(data dostępu 04.12.2018)

Zob. też: https://pl.wikipedia.org/wiki/Konwencja_z_Montreux

Inne ważne obszary tego typu to Morze Południowochińskie i sztuczne wyspy.

Rysunki horoskopów pochodzą z programu Bogdana Krusińskiego - zob.  program astrologiczny URANIA  http://www.astrologia.pl/urania.html


 

na górę