home
aktualności
horoskopy
kontakt
faq
 
prognozy długoterminowe
prognozy miesięczne
wydarzenia komentarze
portrety
 
teorie astro
refleksje
grafiki
zegar
 
lista artykułów
linki
księga gości

 

 prognozy długoterminowe

 

Zobacz też do działu PROGNOZY MIESIĘCZNE

Prognoza nie jest wskazaniem, co ktoś ma zrobić, ale na co trzeba zwrócić uwagę przy własnym(!) planowaniu i działaniu. Dopiero gdy ktoś nie ma pomysłu, co robić, prognoza może być jakby paletą pomysłów czy typów działań, za jakie warto lub należy się zabrać aby wykorzystać szanse i przeciwdziałać trudnościom.

 

 

 

2008-12-31 Jehle Markus, Kałuski Bogusław tłumaczenie
Horoskop. Cykl Saturna i Urana 1988 - 2032

Aktualny cykl Saturna i Urana zaczął się trzykrotną koniunkcją obu planet w roku 1988 w ostatnich stopniach znaku Strzelca.

Cykl przechodził pierwszy kryzys kwadraturą w drugiej połowie roku 1999 ze środka Byka na środek Wodnika.

Opozycja Saturna i Urana była dokładna pierwszy raz w listopadzie 2008, pod koniec Panny i Ryb, a ponownie w lutym i wrześniu 2009 [natomiast czwarty i piąty raz w kwietniu i lipcu 2010].

W roku 2021 tworzą się w sumie trzy opozycje  z Wodnika na Byka.

Cykl zakończy się koniunkcją obu planet w roku 2032 pod koniec Bliźniąt. Cały cykl obejmuje czas 44 lat.

[Dla osób, które nie znają astrologii krótkie wyjaśnienie pojęć.

- Opozycja planet polega na tym, że, patrząc z Ziemi, znajdują się one naprzeciw siebie, tworząc kąt 180 stopni (Ziemia jest między nimi).

- Kwadratura polega na tym, że znajdują się względem siebie pod kątem 90 stopni.

- Koniunkcja polega na tym, że, patrząc z Ziemi, dwie planety wydają się znajdować w jednym miejscu. Faktycznie zaś znajdują się na różnych orbitach, lecz na jednej linii, tj. na promieniu wychodzącym z Ziemi, a przechodzącym przez te planety].
 

KALKULOWANE RYZYKA

Cykl Saturna z Uranem opisuje stosunek napięcia między przeszłością i przyszłością, między tradycją i postępem. Mądrość tej konstelacji brzmi następująco: wszystko musi się ciągle rozwijać i zmieniać, aby pozostać tym, czym jest. Rdzeniem jest pytanie o to, jak stare i nowe na siebie zachodzą i się konstruktywnie uzupełniają. W czasie trwania [szczególnie aktywnych faz] tej konstelacji trzeba naprawiać błędy przeszłości i zwracać się ku przyszłości. Jeżeli się to nie uda, będzie dochodzić do pęknięć i odrzuceń, a potem do zaniku bliskości, które wszystko troskliwie trzymają razem. To stosuje się w szczególności do fazy opozycji w latach 2008 i 2009. Tutaj pilnie powinno się coś wydarzyć, co będzie pasować do zmian i rozwoju, jaki ma miejsce od początku cyklu w roku 1988. Trzeba przy tym być ostrożnym i nie wyrzucać od razu za burtę wszystkiego, co w międzyczasie zaczęło się już wydawać za wąskie i antykwaryczne. Niektóre rzeczy czy sposoby, które się od dawna sprawdzały, będą potrzebne również w przyszłości.

Uran przerywa tradycję, na której buduje Saturn, aby dać przestrzeń mutacjom. Wszędzie tam, gdzie istnieje obawa przed ryzykiem związanym ze zmianami i nowymi początkami, a więc tam, gdzie przyszłość nie daje się miejsca, stary porządek musi być strącony, a tradycja musi być zdradzona. Konstruktywne rozwiązania wyglądają inaczej i istnieje niebezpieczeństwo, że w czasie napięć Saturna z Uranem w latach 2008 i 2009 oraz 2021 dojdzie do twardej konfrontacji między tymi, co zachowują i tymi, co reformują. Skutkiem byłoby rozwarcie zapowiadających się szczelin i przez to zmienienie biegu historii, a nawet postawienie jej na głowie.

Mimo to, właśnie te napięciowe fazy cyklu Saturna z Uranem dostarczają wielu okazji do tego, aby sprawdzone struktury, przez sensowne reformy, przeprowadzić pewnie w przyszłość, jak również podjąć jedno czy drugie dobrze skalkulowane ryzyko, aby sobie utworzyć alternatywy do tego, co istnieje.

TALENT IMPROWIZACJI

Na poziomie osobistym cykl Saturna i Urana stawia pytanie dotyczące właściwej równowagi między potrzebą pewności, z jednej strony, a życzeniem autonomii i wolności z drugiej. Zwłaszcza faza opozycji, która w osobistych sprawach przejdzie we Wielki Krzyż w roku 2010, dostarcza wielu sposobności do tego, aby eksperymentować ze swą pretensją do większej wolności i niezależności, bez przymusu ryzykowania utraty elementarnych zabezpieczeń.

[W roku 2010 kończąca się opozycja Saturna z Uranem będzie się zbliżać do kwadratury z Plutonem, a Wielki Krzyż będzie powstawał i będzie odczuwany jako osobisty, gdy planety szybkie wchodząc w znak Raka będą tworzyć opozycję z Plutonem.]

Napięcia Saturna z Uranem tworzą świadomość wewnętrznych konfliktów i sprzeczności. Nikt nie zmienia chętnie przyzwyczajeń, z którymi się oswoił, nawet gdy od dawna nie służą własnym korzyściom. Na szczęście konstelacje Saturna z Uranem umożliwiają skok z zaufanego do nieznanego, nawet jeżeli z tym jest najpierw związana mocna niepewność.

Właściwa sztuka polega jednak na tym, aby na czas rozpoznać, gdzie faktycznie wymagane jest zerwanie z przeszłością – w odróżnieniu od sytuacji, w których właściwym będzie przeprowadzenie odnowy. We wielu obszarach trzeba będzie pod rządami konstelacji Saturna i Urana poważyć się na nowy początek, bazując na zebranych doświadczeniach. Jednak nie każda oferująca się zmiana będzie faktycznym postępem. Jest dlatego ważnym, mieć na oku wszystkie te procesy, które w 1988 miały początek, a w 1999 przechodziły kryzysową fazę przestawiania. Podczas fazy opozycji w latach 2008 i 2009 [faktycznie do lata 2010] jest możliwe, że będzie potrzebny talent improwizacji, ponieważ to zawsze nieco trwa, zanim nowe, które w takich fazach dochodzi do głosu, zacznie wyglądać normalnie i zwyczajnie.

Gustav Mahler powiedział coś, czego sens pasuje do powyższych rozważań. Otóż, tradycja polega na tym, żeby ogień przekazywać dalej, a nie na tym, żeby modlić się do popiołów. W ten sposób wyraźnie jest dane do zrozumienia, co ma się wydarzyć podczas  cyklu Saturna z Uranem.

[Dopiski w nawiasach kwadratowych pochodzą od tłumacza]

Tłumaczenie na podstawie:
Der Saturn – Uranus – Zyklus,
Meridian 6 / 2008 (November / Dezember),
za uprzejma zgodą Markusa Jehle 
http://www.meridian-magazin.de

W oryginale treść ta znajduje się nagrana na płycie:
Markus Jehle, Astrotrends. Wie wir unsere Zukunft gestahlten koennen, Audio - CD, Chiron – Verlag, Tuebingen, 2008
 

na górę  

 

© Bogusław Kałuski   wykonanie: enedue.com