home
aktualności
horoskopy
kontakt
faq
 
prognozy długoterminowe
prognozy miesięczne
wydarzenia komentarze
portrety
 
teorie astro
refleksje
grafiki
zegar
 
lista artykułów
linki
księga gości

 

 Wydarzenia

Artykuły astrologiczne opisujące horoskopy ważnych wydarzeń

Aktualne motto: Bóg stworzył morze, a my łódź. Bóg stworzył wiatr, a my żagiel. Bóg stworzył ciszę bezwietrzną, a my wiosła. - Przysłowie afrykańskie.

 

2001-10-03 Jehle Markus, Kałuski Bogusław tłumaczenie
Horoskop 11 września 2001
"Nieskończona Sprawiedliwość" - terror i jego skutki z astrologicznego punktu widzenia

Prawdopodobnie nikt szybko nie zapomni, co robił i przeżywał 11 września 2001 roku. Dla wielu nie jest łatwym przepracować wstrząs i oburzenie, wywołane przez terrorystyczne ataki w Nowym Jorku i Waszyngtonie. W niniejszym tekście omówione zostaną astrologiczne kulisy, widoczne w horoskopach mających związek z zamachami. Czas zamachów

Rys. 1. Horoskop momentu, w którym pierwszy z samolotów wbił się we północny wieżowiec bliźniaczego kompleksu World Trade Center. Na pierwszy rzut oka nie wskazuje na zamach terrorystyczny. Wydawało się, że jest to całkiem normalny dzień, w którym ludzie zajmują się swoimi interesami, prowadzą pertraktacje, umawiają się (np. Merkury na Asc. w Wadze, Księżyc w Bliźniętach, Wenus w Lwie). A co podpowiada drugie spojrzenie?

Jest jasne, że istniejąca w horoskopie opozycja Saturn - Pluton na osi Bliźnięta - Strzelec wyznaczać będzie tematy drugiej połowy roku 2001 oraz pierwszej połowy 2002. Obie planety łączy się z lękami. Saturna z lękiem przed zawiedzeniem, natrafieniem na granice i przed nie sprostaniem oczekiwaniom. Plutona zaś łączy się z lękiem przed zniszczeniem i zdruzgotaniem tyczącym rdzenia oraz z lękiem przed pozostawieniem za sobą tego, co stare i koniecznością doznawania bolesnych strat. Z Saturnem w Bliźniętach łączy się lęk stania głupio, nie widząc i nie rozumiejąc, co się dzieje. Pluton zaś w Strzelcu budzi lęki przed religijnym fanatyzmem, niszczycielską zachłannością na posiadanie racji i moralizatorskim wiedzeniem lepiej

O opozycji Saturn- Pluton, która pierwszy raz była dokładna 05 sierpnia, pisałem w Meridian 4 / 01: "Kosmiczne konstelacje domagają się gruntownego oczyszczenia tych wszystkich dziedzin, które przesycone są kwestiami wiary i wiedzy. Nasze społeczeństwo komunikacji XXI wieku stoi przed swym pierwszym wielkim kryzysem. Pytanie zasadnicze brzmi: jakiej wiedzy rzeczywiście potrzebujemy i jakie przekonania są właściwe by sprostać wyzwaniom przyszłości i przejść nad starymi systemami wiary (Pluton w Strzelcu, Saturn w Bliźniętach)."

Jeżeli chodzi o Marsa, który właśnie przeszedł ze Strzelca do Koziorożca, to napisałem o nim pod nagłówkiem: ZMIANA POLA WALKI: "Dobre pół rok Mars wędrował przez Strzelca. Pytania o sens i zachłanność na posiadanie racji wyznaczały pola walk. Wojujący z przekonania (dla wiary) byli w cenie. Bitwy staczano z zapałem. Rzekoma moralna wyższość dominowała w wojennych teatrach. Teraz już więcej tak nie będzie. Wraz z przejściem Marsa do Koziorożca 08 września wojowniczy fanatyzm ulega ostudzeniu. Nadchodzi koncentracja i związanie sił. Zdolność opanowania i wytrwałość są pożądane. Kto potrafi się ograniczyć do tego, co faktycznie potrzebne, ten się przebije i zyska uznanie. Kto się rozdrobni, ten zamiast radości przeżyje rozczarowanie."

Jak, w zw. z wydarzeniami 11 września, należy rozumieć powyższą interpretację? Mars przeszedł 15 lutego 2001 ze Skorpiona do Strzelca. 12 maja, w końcówce Strzelca (29°) zaczął retrogradować. 20 lipca w 15° Strzelca , będąc w koniunkcji z Plutonem wraca do ruchu prostego. Wreszcie opuszcza znak Strzelca 08 września. Jest to oczywista wskazówka astrologiczna co do długiego czasu przygotowań, jakich te zamachy wymagały. Wydaje się, że w terrorystycznych zamachach w Nowym Jorku i Waszyngtonie wyładowała się fanatyczna złość potrójnej koniunkcji Marsa z Plutonem w Strzelcu. W precyzyjnym wykonaniu, typowym dla Marsa w Koziorożcu. A rewanż? Już w kilka dni później amerykański prezydent Georg W. Bush w wielu wystąpieniach starał się przygotować i nakłonić Kongres i społeczeństwo do długotrwałej walki czy nawet wojny.

Merkury na Asc.w Wadze w momencie pierwszego uderzenia zdaje się wskazywać, że chodzi tu o przesłanie - nawet jeżeli w tak nieprzyjętej formie. Druga rzecz, że jest to przesłanie mocno przesadzone i nie cierpiące sprzeciwu - stosowne do kwadratury Merkury - Jowisz. Księżyc znajduje się w końcówce Bliźniąt, w opozycji do miejsca, gdzie Mars 12 maja przeszedł do retrogradacji. Księżyc jest często symbolem ludu, w tym wypadku chyba ludzi biznesu (Bliźnięta), którzy zostali trafieniu starym gniewem, zaktywizowanym retrogradującym Marsem.


Rola usa

Co aktualne tranzyty oznaczają dla poszczególnych osób lub państw, jest rozpoznawalne w odniesieniu do radixów czy horoskopów państw. Horoskop USA bazuje na czasie podpisania Deklaracji Niepodległości 04.07.1776. Mimo iż dokładny czas jest sporny, a niektórzy astrolodzy z USA preferują Ascendent w Skorpionie, wiele wskazuje na poprawność horoskopu opublikowanego w "Internationale Horoskope - Lexikon" z Asc. w Strzelcu (rys. 2).

Rys. 2. Wewnątrz: Ogłoszenie niepodległości USA. Zewnątrz: tranzyty 11.09.2001.

Kraj z Asc. w Strzelcu nie wątpi, że powinien wskazywać światu kierunek. Z Jowiszem jako władcą Asc., w koniunkcji z Wenus w 7 domu, harmonijne stosunki z innymi krajami grają ważną rolę. W najmniej korzystnym przypadku prowadzi to do tego, że się partnerom własną wizję szczęścia nawet wmusza. Jednak obecny tranzyt Plutona przez Asc. Strezelca powoduje zrywanie masek. To, co dotąd pozostawało w ukryciu, wychodzi na światło. Wyznawane wartości oraz wizje celów wymagają transformacji, bo inaczej utracą siłę przekonywania.

Tranzyt Saturna przez Dsc. wskazuje na to, że partnerzy otrzymują ograniczającą i stabilizującą funkcję. W tej chwili stosunki USA przechodzą egzamin. Jeszcze żaden kraj nie otrzymał tak wiele wsparcia i solidarności jak USA od innych krajów bezpośrednio po atakach terrorystycznych. Jednak od 27 września Saturn znajduje się w retrogradacji. Descendent USA przemierzy jeszcze dwa razy. Najpóźniej w maju 2002 będzie jasne, na których partnerów USA mogą liczyć. Wiele będzie zależało od tego, w jaki sposób USA użyją potrzebnych procesów przemian tranzytu Plutona przez Asc. Motto wybrane dla ofensywy przeciw terroryzmowi, a więc "Nieskończona Sprawiedliwość" wydaje się w tym względzie, przynajmniej teraz, mało dobrego znaczyć.

Nie jest łatwo zrozumieć, jakie znaczenie ma tranzyt Jowisza przez Słońce USA. Pogląd, jakoby zamachy terrorystyczne były "szczęśliwym trafem", jest odbierany i to nie tylko przez rodziny ofiar, jako wykorzystanie cierpienia. Tym niemniej wydaje się, że zamachy wzmocniły poczucie własnej wartości USA i obudziły w narodzie mocne emocje jedności. W Meridian 4 / 01 pisałem o Jowiszu w Raku: "Po latach 12, uczucia i takie tematy jak rodzina i ojczyzna mają znowu koniunkturę (Jowisz w Raku od 13 lipca). Poprzednio w tym znaku przebywał od sierpnia 1989 do sierpnia 1990. Wtedy pojawiło się pasujące motto, które dodało ludziom pewności i optymizmu: "Jesteśmy [jednym] narodem" [w oryginale: "Wir sind das Volk" - transparentowy slogan tłumów podczas jednoczenia się Niemiec]."


Rola Georga W. Busha

Również Georg W. Bush ma tranzyt Jowisza na swoim radixowym Słońcu (rys. 3). W jego wypadku można z pewnością mówić o "szczęśliwym trafie". Wreszcie doznaje uznania, którego od dawna sobie życzył, ze swym Asc. w Lwie. Tym nie mniej niebezpieczeństwo przecenienia swojej osoby jest nie do zlekceważenia, już choćby dlatego, że Jowisz tworzy w jego radixie kwadraturę do Słońca (rys. 3).

Rys. 3. Tranzyty 11.09.2001.

Jednak z tranzytem Neptuna przez Dsc. Bush będzie skonfrontowany także ze słabością i niepewnością. Ma do czynienia z trudno uchwytnym przeciwnikiem, który "wierzy, że jest niewidzialny". W tych słowach Bush zawarł perfekcyjna interpretację własnego tranzytu przez Dsc. Istnieje też niebezpieczeństwo, że Bush nie ma pojęcia, kim właściwie są jego przeciwnicy i nie można wykluczyć, że przez wątpliwych "partnerów" będzie wprowadzany w błąd. Stąd wychodząc, musi nas zastanawiać, jaki wpływ na prezydenta USA mają "nafciarze" z Texasu.

O cyklu retrogradacyjnym Merkurego pisałem w Meridian 5 / 01: "We wrześniu i październiku na miejscu jest dyplomatyczna zgrabność i pertraktacyjny talent. W rozmowach trzeba usłyszeć zdanie i punkt widzenia innych, ustosunkowywać się do niego i poszukiwać akceptowalnego kompromisu (Merkury w Wadze od 01 września). Czas sprzyja "rozmowom pokojowym" oraz wznowieniu zerwanych pertraktacji i dialogów. Nadchodzące tygodnie pokażą, w czym można dojść do konsensusu, a w czym nie." Niemal cały czas Merkury tranzytuje 3 dom horoskopu Busha - wyraźna wskazówka, żeby samego siebie posadzić do pertraktacyjnego stułu. Tak czy owak ma miejsce na całym świecie dyplomatyczna aktywność, jak chyba nigdy wcześniej.


Główny podejrzany

Z punktu widzenia rządu USA, Osama Bin Laden uchodzi jako dyrygent zamachów terrorystycznych w Nowym Jorku i Waszyngtonie 11 września. Nie ma jakichkolwiek urzędowych danych dotyczących czasu jego urodzin. Na stronie Lois Rodden (www.astrodatabank.com) wymieniane są nastepujące daty: 10.03.1957 (żródłem ma tu być Interpol), 07.04.1957, 27.06.1957, 28.07.1957 i 30.07.1957. W tekście pod wymienionym adresem internetowym Michael Rideout wskazuje, że Osama Bin Laden w wielu wywiadach podawał swą datę urodzenia na "1377 hegira". To oznaczałoby, że spośród tych dat w grę wchodzą tylko 28 lub 30.07.1957 (rys. 4).

Rys. 4. Osama Bin Laden. Data spekulatywna. Godziny południowe.

Narzucające się w horoskopie Osama Bin Ladena jest mocne obsadzenie Lwa, które wskazuje na osobowość charyzmatyczną z mocnymi aspiracjami przywódczymi. Tranzyt Neptuna opozycją do Słońce będącego w koniunkcji z Uranem wskazuje, że Bin Laden jako rebelistyczna i kochająca wolność osobowość od pewnego czasu doznaje mocnej projekcji Neptuna. Pod wpływem tego tranzytu może uosabiać trudno uchwytny fantom lub duchowego przydówdcę, do którego inni kierują swe fantazje o ratunku i zbawieniu. Koniunkcja Merkury - Mars - Pluton wskazuje, że walka będzie prowadzona głównie z pomocą fanatycznych słów i myśli. Mars w Lwie jest łączony z życzeniem dokonania "bohaterskich czynów". Co widać także w horoskopie jednego z podejrzanych o wykonanie zamachu (zob. niżej).

Horoskop porównawczy Georga W. Busha i Osamy Bin Ladena (wersja, którą podajemy) zdaje się potwierdzać datę 30.07.1957 (rys. 5).

Rys. 5. Wewnątrz: Georg W. Bush. Zewnątrz: Osma Bin Laden.

Koniunkcja Słońce - Uran w Lwie przypada dokładnie na Asc. Busha. Jako, że w horoskopie Busha Uran jest władcą Asc., to Osma Bin Laden może dla Busha ucieleśniać idealnego przeciwnika i nadawać się jako figura projekcji dla wszystkiego, co rebelistyczne i nieprzystosowane - czego Bush może sobie nie uświadamiać i do czego może nie chcieć się przyznać. Ta prowokacyjna interpretacja jest poprawna tylko przy założeniu poprawności radixu 30.07.1957 Bin Ladena. Można jej używać z ostrożnością i warunkowo. I nie służy ona do usprawiedliwiania Bin Ladena. Trzeba odczekać, jakie dowody mogą USA przedstawić, że Bin Laden był zamieszany w zamachy.

Bush i Bin Laden mają obaj w radixach koniunkcję Merkuru - Pluton. Obaj chcieliby fascynować masy swoimi słowami. Narażają się jednak na niebezpieczeństwo zagadania się.


Główny podejrzany zamachowiec

Wg. dotychczasowych dochodzeń za jednego z głównych zamachowców uchodzi Mohammed el-Amir Awad al Sajid Atta. To on miał wysterować Boeingiem American Airlines lot nr 011 w północny wieżowiec World Trade Center. Narzucające się w jego horoskopie jest mocne podkreślenie znaku Panny, co przemawiałoby za tym, że to on mógł akcję co do minuty zaplanować, a następnie skrupulatnie przeprowadzić. Tranzyt Plutona kwadraturą do Słońca wskazywałby przy tym na głęboko sięgające przemiany, którym jego osobowość w oczywisty sposób była poddana w poprzedzających latach (rys. 6).

Rys. 6. Wewnątrz: Mohammed Atta. Zewnątrz: tranzyty 11.09.2001.

Ponad to Uran tranzytujący Marsa w Lwie w ostatnich dwóch latach mógł obudzić w nim chęć dokonania "czynu bohaterskiego" w stylu uwalniającego uderzenia. W czasie zamachu aktualna opozycja Saturn - Pluton tworzy kwadraturę do jego Jowisza, co pozwala się domyślać motywu religijnego.


Rola Niemiec

Jaką rolę w odniesieniu do wydarzeń 11 września odgrywa Republika Federalna Niemiec?

Rys. 7. Proklamacja Republiki Federalnej Niemiec.

Mocne podkreślenie 9 domu w horoskopie (rys. 7) RFN pokazuje, że polityce zagranicznej przypada szczególne znaczenie i że stosunki z zagranicą odgrywają ważną rolę w historii tego kraju. Wenus, jako władczyni Asc., w koniunkcji z Markurym w Bliźniętach, to podwójny argument za tym, że Niemcy mogą odegrać ważną rolę jako pośrednicy w międzynarodowych konfliktach politycznych. Nie dziwi, że ta konstelacja jest teraz aktywizowana przez opozycje Saturn - Pluton. Tranzyt Saturna do Markurego i Weenus w domu 9 wskazuje, że Niemcom zostanie przydzielona bardziej odpowidzialna rola w polityce międzynarodowej.

Rys. 8. W horoskopie zjednoczenia Niemiec (rys. 8) Mars znajduje się w Bliźniętach w domu 11. i jest tranzytowany opozycją Saturn - Pluton. W bliskiej przyszłości nastąpi kwadratura do Księżyca w Rybach w 9. To może być wskazówką, że również wojsko (Mars) może odegrać jakąś rolę, a później również naród / lud może zostać dotknięty w jakiejś formie. Mars w Bliźniętach odpowiada najbardziej walce na słowa lub aktywności w roli przekaziciela wiadomości lub też działalności w obszarze logistycznym.


Rola Pakistanu

Pakistan wydaje się obecnie odgrywać ważną rolę przy operacyjnych rozważaniach, co do sposobu działania przeciw reżimowi Talibów. Pakistan, tak jak Indie, powstał podczas dokładnej koniunkcji Saturn - Pluton w Lwie (Pakistan, 15.08.1947, godz. 00.00 IST, Karachi, 67E02, 24N51, źrodło: IHL). Tranzytujący Uran znajduje się w opozycji do Słońca w Lwie, więc trzeba odczekać, jakie może to spowodować ruchy wpływające na jego tożsamość.


Inne interesujące horoskopy

Pożniżej znajdziecie Państwo jeszcze kilka interesujących horoskopów, w których można dostrzec związki z w/w wydarzeniami.

Rys. 10. Minoru Yamasaki, architekt WTC

Rys. 11. Otwarcie WTC

Rys. 12. Założenie Nowego Jorku UWAGA

Cytaty pochodzą z tekstów "Zeitqualität" w dwumiesięczniku MERIDIAN nr 4 / 01 i 5 / 01 [tłumaczone także na naszej www - przyp. tłum.]

Wszystkie interpretacje odnoszą się do stanu wiedzy z dnia 03.10.2001.

tłumacz: Bogusław Kałuski

na górę  

 

© Bogusław Kałuski   wykonanie: enedue.com