ASTROLOGIA

teorie astro

Opisy technik i symboli astrologicznych

Motto: Nic nie jest pewne, ale trzeba zrobić wszystko, aby się upewnić.
 

2002-12-06 Gronert Jarosław
Panna

Jest szóstym znakiem zodiaku i wraz z szóstym sektorem harmonogramu podlega planecie Merkury. Należy do żywiołu ziemskiego i jakości zmiennej. Zadaniem tej fazy Zodiaku jest transformacja osobowości przez pracę, służbę, higienę, dbałość o zdrowie oraz określenie wartości twórczych dokonań.

Słońce wstępuje w znak Panny 22 sierpnia. Baśniowy Kopciuszek wybierający mak z popiołu doskonale symbolizuje te fazę Zodiaku.

W przeciwieństwie do Barana i Lwa, Panna nie znosi improwizacji, obawiając się, że grozi ona bałaganem. W zamian za to drobiazgową pracą poddaje świat mikroskopowej analizie. Często przez zbytnie zapatrzenie w szczegóły traci z oczu obraz całości. Panna –zamiłowana w szczegółowej analizie i klasyfikacji – chciałaby policzyć wszystkie ziarenka piasku na pustyni i w dodatku nadać im kolejne numery. Ocenia każdą sytuację, przyglądając się jej jak przez mikroskop i rozkładając każde zdarzenie przynajmniej na atomy.

Wrodzone poczucie obowiązku powoduje, że nawet podczas szampańskiej zabawy myśli: „kto to wszystko posprząta”. Faza Panny uczy, jak dzięki systematycznemu wysiłkowi, w sposób zadawalający rozwiązywać problemy codziennej egzystencji. Wymaga to racjonalnego rozpoznania i zanalizowania każdej sytuacji, co z kolei prowadzi do ukształtowania odpowiedniej techniki i reguł życia.

Nienaganna technika (w sporcie, pracy) wymaga powtarzania często w nieskończoność tej samej czynności, tak że później można je wykonać przy minimalnym wysiłku. By po milionach powtórzeń uzyskać technikę mistrzowską, konieczna jest dyscyplina, cierpliwość, dokładność, krytycyzm, skromność, precyzja, analityczność, punktualność, uczciwość wobec rezultatów własnej pracy, czyli wszystkie pozytywne cechy tego znaku Zodiaku.

Największa radość Panny - gdy długo i starannie wytrenowana przez nią umiejętność jest perfekcyjnie skuteczna w życiu. Jednakże, gdy z nadmiernego poczucia obowiązku bierze na siebie więcej niż zdoła unieść, ulega często nerwicom, kłopotom z trawieniem lub innymi schorzeniami.

Fatalnie jest, gdy mimo tendencji do jasnego, konsekwentnego, logicznego i precyzyjnego rozumowania rozwiną się negatywne cechy tej fazy Zodiaku. Zacznie wtedy dominować krytykanctwo, oschłość, marudność, emocjonalny chłód, pedanteria, masochizm, zgorzkniałość i czarnowidztwo: do muzeum wybiera się tylko po to, by zauważyć, że drugi obraz od prawej strony ma pęknięta ramą, a z teatru zapamięta, że fałdy na kurtynie są niesymetrycznie poukładane.

Wśród postaci historycznych urodzonych ze Słońcem w Pannie są: Ingrid Bergman, Greta Garbo, Juliusz Słowacki, Lew Tołstoj, Agata Christie, Stanisław Lem, Julian Tuwim, Waldemar Pawlak.


na górę