ASTROLOGIA

teorie astro

Opisy technik i symboli astrologicznych

Motto: Nic nie jest pewne, ale trzeba zrobić wszystko, aby się upewnić.
 

2013-04-05 Kałuski Bogusław
Według astrofizyków długie cykle podwyższonej aktywności Słońca są związane z konstelecjami planet

Dotąd uważano, że masa planet jest zbyt mała, aby wpływać na Słońce. Słońce bowiem to 99,86% masy Układu Słonecznego. Ostatnio zajęli się tym astrofizycy ETH w Zurichu oraz naukowcy z Eawag, Duebendorf w Swajcarii (http://www.eawag.ch/about/index oraz http://www.ethz.ch/index_EN).

Zbadano cykle pola magnetycznego Słońca w ciągu ostatnich 10 tys. lat na podstawie śladów zawartych w odwiertach w wiecznym lodzie. Stwierdzono, że długie cykle podwyższonej aktywności Słońca są związane z konstelacjami planet. To jest porównywalne z tym, jak Księżyc wywołuje na Ziemi przypływy. Z artykułu naukowców nie wynika, o jakie konkretnie konstelacje planet chodzi.

Nie sądzę, aby ta jaskółka sprawiała, że dzisiejszy język fizyki stał się możliwym językiem do rozmowy o astrologii. Także nastawienie fizyków raczej wyklucza bezstronne zajmowanie się astrologią. Ale kiedyś, w odległej przyszłości, język astrofizyki może być jednym z języków do użycia w metodologicznym i interdyscyplinarnym badaniu astrologii.

Informacja o tych badaniach znajduje się w niemieckim czasopiśmie astrologicznym Meridam, 1/ 2013. 

Abstact oraz angielski full-text artykułu astrofizyków dostępny jest w Internecie:

J. A. Abreu, J. Beer, A. Ferriz-Mas, K. G. McCracken, and F. Steinhilber, A&A [Astronomy & Astrophysics], Volume 548, December 2012, Published online 28 November 2012.


http://www.aanda.org/index.php?option=com_article&access=doi&doi=10.1051/0004-6361/201219997&Itemid=129

 

 

na górę