home
aktualności
horoskopy
kontakt
faq
 
prognozy długoterminowe
prognozy miesięczne
wydarzenia komentarze
portrety
 
teorie astro
refleksje
grafiki
zegar
 
lista artykułów
linki
księga gości

 

 Wydarzenia

Artykuły astrologiczne opisujące horoskopy ważnych wydarzeń

Aktualne motto: Bóg stworzył morze, a my łódź. Bóg stworzył wiatr, a my żagiel. Bóg stworzył ciszę bezwietrzną, a my wiosła. - Przysłowie afrykańskie.

 

2017-12-18 Gronert Jarosław
Donald Trump - Waszyngton - Tel Aviv - Jerozolima; USA - Izrael i reszta świata. Część 1.

24 października 1995 roku (Słońce na początku Skorpiona) prezydent Bill Clinton podpisał ustawę zobowiązującą amerykański rząd do przeniesienia swojej ambasady do Jerozolimy – najpóźniej do roku 1999. Od tego czasu realizacja tego zobowiązania jest rozważana co 6 miesięcy i jak dotąd była ona wstrzymywana.

6 grudnia 2017 roku o godzinie 13:10 (z tranzytującym Słońcem na Ascendencie USA w Strzelcu i dokładnym trygonie bieżącego Jowisza w Skorpionie do amerykańskiego natalnego Słońca w Raku) w czasie przemówienia w Białym Domu, czterdziesty piąty prezydent USA Donald Trump ogłosił, że jego kraj uznaje Jerozolimę za stolicę Izraela. Nakazał też Departamentowi Stanu przygotowanie przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Avivu – do Świętego Miasta judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Tę zmianę lokalizacji amerykańskiej placówki dyplomatycznej Donald Trump zapowiadał w swojej kampanii wyborczej. I dwa dni po objęciu prezydentury, administracja Trumpa poinformowała, że relokacja ambasady będzie ważkim przedmiotem obrad nowych władz USA.

                            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po lewej kosmogram waszyngtońskiej deklaracji D. Trumpa o przeniesieniu amerykańskiej ambasady z Tel Avivu do Jerozolimy. Po prawej kosmogram tej chwili relokowany na Jerozolimę.

29 listopada 1947 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję o podziale Mandatu Palestyny na dwa państwa: żydowskie i arabskie, a Jerozolima miała pozostać strefą międzynarodową.  Powstanie państwa Izrael ogłoszono 14 maja 1948 roku (5 ijar 5708r.) w Tel Avivie pełniącym rolę stolicy. Następnego dnia wybuchły walki izraelsko-arabskie. W ich wyniku w Zachodniej Jerozolimie umocnili się Izraelczycy, a we Wschodniej – Jordańczycy. W roku 1950 Izraelczycy proklamowali stolicę swego państwa w Jerozolimie. Natomiast w roku 1960 Jordańczycy ogłosili wschodnią część miasta swoją drugą stolicą. Po zwycięskiej wojnie sześciodniowej z krajami arabskimi, wojska izraelskie zajęły 7 czerwca 1967 roku wschodnią część aglomeracji z zabytkowym Starym Miastem. 30.06.1980 roku Kneset przyjął ustawę stwierdzającą, że zjednoczona Jerozolima jest stolicą Izraela. Obecnie w tym mieście siedzibę ma Parlament (Kneset), Sąd Najwyższy, Bank Centralny i większość ministerstw. Urzęduje tam izraelski prezydent, premier i rząd. ONZ oraz społeczność międzynarodowa nie uznaje tej ustawy Knesetu i prawie 50 ambasad umiejscowionych jest nadal w Tel Avivie. Zaskakująca decyzja amerykańskiego prezydenta z 6 grudnia 2017 roku radykalnie zmienia nie tylko politykę bliskowschodnią, ale i geopolitykę wraz z geogospodarką.

W kosmogramie waszyngtońskiej deklaracji Trumpa w pierwszym rzędzie rzuca się w oczy najsilniej obsadzony ciałami niebieskimi znak Strzelca, obejmujący też niemal całość porfiriańskiego sektora dziewiątego. Co wskazuje na wielką rangę tej decyzji amerykańskiego prezydenta nie tylko dla wyznawców judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, ale także dla wierzących innych religii, a zarazem dla ateistów i agnostyków. Potwierdzeniem tegoż jest dokładny trygon Jowisza władającego planetami w Strzelcu i w sektorze dziewiątym – do Neptuna w Rybach władającego sektorem dwunastym. Potęguje to również umiejscowienie w końcowej części znaku Strzelca i sektora dziewiątego Saturna – będącego władcą Medium Coeli w Koziorożcu. Decyzje zapadające na szczytach władzy i komunikowane światu, opisane są tu językiem astrologicznych symboli przez Saturna w ścisłym złączeniu z retrogradującym Merkurym – dodatkowo popędzanego przez sekstyl od Marsa władającego Ascendentem w Baranie. Jowisz władający pięcioma ciałami niebieskimi w Strzelcu, ulokował się w Skorpionie w dwadasamsie Ryb, w sektorze ósmym. Informuje to o dogłębnych kalkulacjach, wielostronnym bilansowaniu potencjalnych zysków i strat (zarówno wymiernych jak i niewymiernych, materialnych jak i niematerialnych) oraz o zaangażowaniu wielkiego kapitału – poprzedzające amerykańskie decyzje, mające przecież szeroko-horyzontalne skutki polityczne i religijno-światopoglądowe.

Uran w Baranie znajduje się od szeregu miesięcy w koniunkcji z (poruszającą się w tempie około 560 lat wzdłuż Zodiaku) Prozerpiną. Utrwali ona, choć i spowolni skutki wszystkiego tego, co zaskakujące, nieoczekiwane, wielce ryzykowne, szokujące i kontrowersyjne – a jest wszak domeną Władcy Wodnika. Warto zauważyć, że Uran odgrywa wielką rolę w kosmogramie Donalda Trumpa. Jest bowiem w natalnym złączeniu ze Słońcem i Głową Smoka w Bliźniętach oraz w opozycji do Księżyca w Strzelcu.

Niebywałe, wręcz gigantyczne wzburzenie wśród sympatyków i antagonistów zadeklarowanego stanowiska USA w kwestii statusu Jerozolimy, opisuje przede wszystkim planetarny Półkrzyż składający się z marsowo-uranowej opozycji (Waga-Baran) i Księżyca w Raku tworzącego kwadratury do tych planet. Dla jednych oznacza on błyskawicznie się rozwijające nadzieje na upragnione zmiany, a dla drugich równie szybko wzrastające poczucie zagrożenia – zaś dla wszystkich gwałtowny, nie kontrolowalny wzrost temperatury nastrojów i niepokojów. Wymieniony T-Cross będzie radykalizowany tranzytami Urana w ciągu najbliższych dwóch lat, zaś tranzytami Plutona w latach 2021-2024. Będziemy mogli przy tym obserwować usiłowania elit i najwyższych władz (natalne aspekty Saturna – trygon do Urana, sekstyl do Marsa oraz kwinkunks do Księżyca) pragnących wytłumić niepohamowane wybuchy napięć, generowane planetami opisanego Półkrzyża.

Jednak o wiele bardziej niezwykłe, wręcz skrajnie burzliwe skutki deklaracji Donalda Trumpa możemy dostrzec w kosmogramie jego grudniowej wypowiedzi – relokowanym na Bliski Wschód. W Jerozolimie dokładnie na Medium Coeli znajduje się Uran – widniejący także na MC w położonym o 60 km na północny zachód Tel Avivie. Opisany wyżej Półkrzyż lunarno-marsowo-uranowy (i związane z nim kontrasty, rywalizacje, spory i nieprzejednane konflikty) jest w tych miastach o wiele bardziej znaczący z racji potęgującej jego rangę osi MC-IC. A zarazem słabsza jest tam rola tonującego niekontrolowane wyładowywanie napięć trygonu Saturna z Merkurym – do planet Półkrzyża. Umiejscowienie Urana bądź Marsa przy osi MC-IC zauważymy też w kosmogramach sporządzonych dla stolicy Turcji, Krymu i stolicy Rosji. Zaś w kierunku południowym, aż po Sudan, Tanzanię, Mozambik, Zimbabwe i wschodnią część RPA. Ścisła koniunkcja jerozolimskiego MC z Uranem, który włada położonym w Wodniku sektorem siódmym, pokazuje jak bardzo niewygodna, wręcz szokująca jest informacja o decyzji amerykańskiego prezydenta, dla przeciwników tego postanowienia. Władca Wodnika (i jego uściślające się aspekty tranzytowe) jest najsilniejszym elementem Półkrzyża lunarno-marsowo-uranowego z 6 grudnia 2017 roku. Stąd jego rewolucyjno-anarchistyczne potencjały będą najistotniejszą reakcją na opisywaną sytuację i jej rozwój – zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, gdzie ów Uran znajduje się na Szczycie Nieba. Potwierdza to także dwadasamsowa lokalizacja tej planety. Uran jest w dwadasamsie Koziorożca – w tej jego części, która po transpozycji do znaku Koziorożca znajduje się w 28°29´ tego znaku. Czyli w bardzo dokładnych nieharmonijnych aspektach do natalnego Księżyca i Marsa (natalny Uran 24°52´ Barana, Mars 28°21´ Wagi, Księżyc 28°30´ Raka).

W opisywanym Półkrzyżu, ultraczułym i zarazem najbardziej podatnym na destrukcyjne sytuacje oraz ich traumatyczne efekty, jest Księżyc w Raku. Co gorsza ma on wyłącznie nieharmonijne aspekty. Oprócz kwadratur do Urana i Marsa są to kwinkunksy do złączenia Merkurego z Saturnem, półtorakwadratura ze Słońcem i luźna półtorakwadratura z Neptunem. A im bardziej nieharmonijne są lunarne aspekty, tym łatwiej zasiewają się emocjonalne niepokoje o teraźniejszość i przyszłość.  W dodatku zbyt łatwo rozwijają się one w burzliwe nastroje, oscylujące od lęku i paniki – aż po agresywne reakcje na rzeczywiste bądź wyobrażone „czarnochmurne” opresje podszyte trwogą. W większości bliskowschodnich krajów Księżyc jest umiejscowiony w sektorze dwunastym, sprzyjającym dobrowolnym lub przymusowym poświęceniom i ofiarności. A jak lunarne potrzeby bezpieczeństwa przeplatane poczuciem zagrożenia wyglądają w innych rejonach świata? Na mapie astro-kartograficznej dostrzeżemy ascendentową linię księżycową biegnącą od Danii, przez północnowschodnie Niemcy – do styku granic niemiecko-czesko-polskich, dalej przez Słowację, Węgry, Grecję, Egipt, Sudan, Somali, aż po Madagaskar. Na półkuli zachodniej lunarna linia descendentowa biegnie od kalifornijskiego San Francisco po kanadyjską Zatokę Hudsona. Natomiast ascendentowo-descendentowe linie Marsa i Urana przebiegają przez zachodnią Kanadę i północno-zachodnią część USA. Zaś na półkuli wschodniej zauważymy je w południowej Japonii, na Filipinach, Malezji, Indonezji i zachodniej Australii.

Najpotężniejszych manifestacji uranicznych potencjałów (w obrębie opisywanego Półkrzyża) można się spodziewać wiosną 2018 roku oraz na przełomie lat 2018/2019. Wtedy wystąpią bowiem najdokładniejsze nieharmonijne aspekty bieżącego Urana do pozostałych elementów tejże konfiguracji – do Księżyca i Marsa, a także do dwadasamsowo-znakowej pozycji Urana.

„Zadziwiającym” kosmicznym zbiegiem okoliczności, relokowany na Jerozolimę Ascendent wypowiedzi Trumpa jest w Lwie, w ścisłym złączeniu z natalnym Księżycem i Medium Coeli w kosmogramie Izraela (14.05.1948, 16:32, Tel Aviv). O stopień dalej od izraelskiego Księżyca znajduje się dwadasamsowy Pluton z 6 grudnia 2017 roku – przetransponowany do Lwa ze znaku Koziorożca i dwadasamsy Lwa. Mars przebiegający przez końcową część znaku Wagi Mars w czasie prezydenckiego przemówienia, znalazł się bardzo blisko izraelskiego Ascendentu (po stronie sektora 12). Tranzytujące Słońce w Strzelcu – wtenczas na Ascendencie kosmogramu USA (04.07.1776, 22:16 GMT, Filadelfia) oczywiście sprzyjało wzrostowi pewności siebie i utwierdzaniu się w przekonaniu o słuszności amerykańskich racji. Wymienione obiekty tranzytujące kluczowe miejsca kosmogramów obu państw, podkreślają jakże wysoką rangę czasu, w którym zakomunikowano światu amerykańskie stanowisko (także izraelskie) w sprawie Jerozolimy. Wskazują też na zwiększone tempo realizacji opisywanej decyzji amerykańskiego prezydenta.
 

na górę  

 

© Bogusław Kałuski   wykonanie: enedue.com